کد خبر: 939001 A

دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید؛

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) با انتشار گزارشی اعلام کرد تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا برای بازار کار فراتر از پیش‌بینی‌ها و برآوردهای اولیه خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، گوریا دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی و توسعه با ارائه این گزارش تصریح کرد: بحران بهداشت عمومی به سرعت به یک بحران بزرگ اقتصادی و اشتغال بدل شده چنان که تمامی دستاوردهای توسعه بازار کار را در یک دهه گذشته و پس از عبور از بحران مالی سال ۲۰۰۹ از دست رفته است.

آقای گوریا همچنین توضیح داد: مطابق برآورد تازه این سازمان، نرخ بیکاری در کشورهای عضو از ۵.۳ درصد پایان سال ۲۰۱۹ به ۹.۴ درصد در پایان سال جاری میلادی خواهد رسید.

او پیش‌بینی کرد: در صورت وقوع موج دوم شیوع ویروس کرونا این نرخ تا ۱۲.۶ درصد بالا خواهد رفت. 

وی هشدار داد: بازگشت به شرایط قبل از بحران بسیار کند خواهد بود. بر اساس پیش بینی ها نرخ بیکاری در سال 2021 در حدود 7.7 درصد خواهد بود و در صورت وقوق موج دوم کرونا این میزان به 8.9 درصد افزایش خواهد داشت.

اگر بیماری کرونا در پایان سال جاری همانطور که بسیاری از دولت‌ها انتظار آن را  دارند دوباره عود کند، درآمد سرانه در کشورهای OECD در سال 2021 به میزان سال 2013 نزول خواهد کرد. حتی با وجود عدم وقوع موج دوم، پیش‌بینی میشود درآمد سرانه به مقادیر سال 2016 کاهش پیدا کند.

دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی و توسعه تاکید کرد که گسترش بیکاری با چنین نرخی بدون تردید به جهش بزرگ فقر و ورشکستگی بخش خصوصی منجر خواهد شد.

به منظور کاهش اثرات  بحران بر روی کارگران ، مشاغل و خانوارها OECD از دولتها می خواهد تا سرمایه گذاری های عمومی و خصوصی را به ویژه به سمت زیرساخت های سبز و اساسی هدایت کنند. این سازمان  همچنین از دولتها می خواهد  از کارگران خود اشتغال و همچنین افرادی که تحت قراردادهای شکننده هستند و احتمال دارد واجد شرایط مزایای کارگران تمام وقت و دائم نباشند، محافظت کنند.

گوریا همچنین خاطر نشان کرد: با وجود این که زنان نقش ویژه‌ای در مبارزه با ویروس کرونا داشتند و سهم حداکثری در مشاغل مرتبط با مراقبت‌های درمانی داشتند ولی متاسفانه بیش از مردان قربانی بیکاری ناشی از شیوع ویروس کرونا شده‌اند.

او توضیح داد: حضور بیشتر آنها در مشاغلی همچون هتلداری و رستوران‌داری علت اصلی چنین رخدادی بوده است.

آقای گوریا یادآور شد: با پایین آمدن شانس آنها برای کارآموزی و محدود شدن فرصت‌های شغلی بیکاری در میان جوانان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز تا حد نگران کننده‌ای افزایش خواهد یافت.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در ۱۴ دسامبر۱۹۶۰ توسط کشورهای فرانسه، آلمان، اتریش، بلژیک، کانادا، دانمارک، یونان، ایسلند، ایرلند، هلند، نروژ، پرتغال، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه، لوکزامبورگ، بریتانیا و آمریکا تشکیل شد.

بعدا با پیوستن کشورهای اسرائیل، ایتالیا، ژاپن، نیوزیلند، فنلاند، استرالیا، جمهوری چک، مجارستان، لیتوانی، کلمبیا، استونی، مکزیک، کره جنوبی، لهستان، اسلوونی و اسلواکی تعداد اعضای این سازمان به ۳۵ کشور افزایش یافت.

منبع: یورونیوز

ترجمه و تدوین: دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید

بازار کار بیکاری چک درآمد ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر