کد خبر: 932327 A

دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید؛

بانک مرکزی اروپا در واکنشی تازه به رکود بی‌سابقه اقتصادی در منطقه یورو، میزان خرید اضطراری اوراق قرضه خود را افزایش داد.

به گزارش ایلنا، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا اعلام کرد: این موسسه تصمیم گرفته رقم خرید اوراق قرضه دولت‌های اروپایی را ۶۰۰ میلیارد یورو افزایش دهد و دوره اجرای طرح خرید اضطراری این رواق را نیز تا ژوئن سال ۲۰۲۱ میلادی تمدید کند.

پیشتر کارشناسان اقتصادی برآورد کرده بودند که بانک مرکزی اروپا زیر بار افزایش بیش از ۵۰۰ میلیارد یورویی خرید اوراق قرضه نخواهد رفت.

در پی اعلام این تصمیم بانک مرکزی اروپا، اوراق قرضه ایتالیا تقویت شد و ارزش برابری یورو در مقابل دلار آمریکا ۲ دهم درصد افزایش یافت.

لاگارد اظهار کرد: با وجود بروز علائمی از کاهش رکود در منطقه یورو ولی هنوز این نشانه‌ها کمرنگ‌ هستند به طوری که پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سال جاری میلادی ۸.۷ درصد کاهش یابد.

او همچنین برآورد کرد که متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو پیمان اقتصادی یورو با سرعتی پایین تا سال ۲۰۲۲ به سطح ۱.۳ درصد برسد و همچنان پایین‌تر از انتظار بانک مرکزی اروپا باشد.

بانک مرکزی اروپا ۱۸ مارس گذشته (۲۸ اسفند) از طرح خرید عظیم اوراق قرضه به ارزش ۷۵۰ میلیارد یورو(۸۲۰ میلیارد دلار) رونمایی کرده بود. با توجه به تعهد پیشین این بانک برای خرید اوراق بدهی، بر پایه این طرح، مجموع خرید اوراق قرضه توسط بانک مرکزی اروپا در سال جاری میلادی به ۱.۱ تریلیون یورو می‌رسید.

هیات مدیره بانک مرکزی اروپا در بیانیه رسمی خود تصریح کرده که اجرای این طرح پیش از پایان سال میلادی جاری متوقف نخواهد شد.

سیاست خرید بدهی‌های دولت‌ها و شرکت‌ها در قالب اوراق قرضه توسط بانک‌های مرکزی که با نام سیاست تسهیل کمّی  (Quantitative easing) شناخته می‌شود یکی از ابزارهای نامتعارف سیاست پولی است که به افزایش نقدینگی منجر می‌شود. این ابزار را بانک‌های مرکزی برای جلوگیری از افت عرضه پول در زمان ناموثر بودن سیاست استاندارد پولی مورد استفاده قرار می‌دهند. یک بانک مرکزی از طریق خریدن مقادیر مشخص اوراق قرضه بلندمدت و یا سایر داراییهای مالی از بانک‌های تجاری و دیگر نهادهای مالی تسهیل کمّی می‌کند، نتیجتاً پایهٔ پولی را افزایش می‌دهد. هدف از این سیاست تشویق بانکها به اعطای وام و افزایش سرمایه گذاری است.

منبع: CNBC

ترجمه و تدوین: دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید  

 

 

 

 

پول یورو اروپا منطقه یورو تولید ناخالص داخلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر