کد خبر: 898611 A

یک کارشناس حوزه معدن و فولاد تاکید کرد:

یک کارشناس حوزه معدن و فولاد گفت: متاسفانه تفکر جزیره‌ای باعث به هم خوردن بالانس زنجیره فولاد شده است. اگر تعیین قیمت کنسانتره و گندله از مسیر کارشناسی خارج شود در ماه های آینده تاثیر خود بر قیمت محصولات نهایی را خواهد گذاشت.

به گزارش ایلنا، در شرایطی که یکی از مهم ترین برنامه های وزارت صمت تنظیم بازار محصولات فولادی بوده است، تصمیم گیری این وزارت برای توزیع مواد اولیه و قیمت‌گذاری آن مهم تلقی می‌شود. برای روشن شدن این موضوع با محسن صادق زادگان کارشناس حوزه معدن و فولاد گفت‌وگو شده که در ادامه می خوانید:
 
در حال حاضر وضعیت موجودی کنسانتره و گندله در کشور به چه صورت است؟
معتبر ترین سند برای اعلام وضعیت موجود اعلام خود وزارت صمت است که کسری کنسانتره را ۳ تا ۶ میلیون تن اعلام کرده و بالانس گندله و اهن اسفنجی در سال ۹۹ را منوط به راه اندازی واحدهای جدید می داند.
آیا معادن در سال ۹۹ می توانند امیدی به صادرات داشته باشند؟
کسری موجود راه هرگونه صادراتی را برای مسئولین وزارت صمت بسته است و وزارت صمت برای تامین ارز خود می بایست درون شرکتهای تحت نظارت خود مدیریت توزیع ارز انجام دهد.
معادن در روزهای اخیر رایزنی های وسیعی برای افزایش قیمت داشته اند، ایا نتیجه گرانی مواد خواهد بود؟
متاسفانه همین تفکر جزیره ای باعث به هم خوردن بالانس زنجیره فولاد شده است. اگر تعیین قیمت کنسانتره و گندله از مسیر کارشناسی خارج شود در ماه های آینده تاثیر خود بر قیمت محصولات نهایی را خواهد گذاشت.
آیا مدل کارشناسی تطبیق قیمت با قیمتهای جهانی است؟
هرچند تلاش وزارت صمت نزدیک شدن و تابع پذیری قیمت محصولات از قیمت های جهانی است اما باید در نظر داشت تعیین قیمت بر اساس سود عادلانه تنها راه مدیریت سهم خواهی ذی نفعان است.
پیش بینی کارشناسی شما برای قیمت کنسانتره چقدر خواهد بود؟
بر اساس قیمتهای خالص صادراتی ،  کنسانتره در ایران و همچنین توجه به هزینه های هرکدام از واحدهای زنجیره قیمت کنسانتره نباید بیش از ۱۷ درصد شمش خوزستان باشد که به نظر میرسد با توجه به افزایش یک درصدی و همچنین بالارفتن قیمت شمش قیمت واقعی و کارشناسی کنسانتره باشد.
و کلام آخر؟
تجربه نشان داده هرگاه از تصمیمات کارشناسی دور شده ایم مردم به عنوان ذی نفعان واقعی هزینه آن را پرداخته اند. امیدوارم این بار مردم برنده باشند.
افزایش قیمت تنظیم بازار سنگ آهن قیمت گذاری کارشناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر