کد خبر: 855240 A

رئیس واحد تروپروسس فولاد مبارکه از طراحی و تولید ورق‌های ویـــــــژه خطــــــوط انتقــــــال آب خلیج‌فارس (گرید API X65) در این شرکت خبر داد.

به گزارش ایلنا، علی‌رضا مولوی زاده در تشریح انگیزه فولاد مبارکه از تولید این محصول خاص گفت: در پی درخواست صنایع لوله‌سازی درخصوص تولید گرید API X65، طراحی و تولید آن مطابق استاندارد مربوطه (API 5L-PSL2) در دستور کار واحد متالورژی و روش‌های تولید و سایر بخش‌های مرتبط شرکت قرار گرفت.

وی با اشاره به این مطلب که کلاف فولادی مذکور با ابعاد درخواستی مشتری 1500*15 میلی‌متر تولید شده و دارای حداقل استحکام تسلیم ksi 65 معادل 450 مگاپاسکال و حداقل استحکام کششی 535 مگاپاسکال است، گفت: ویژگی این گرید استحکام بالا و در نتیجه امکان کاهش ضخامت ورق مصرفی است.

در همین خصوص حسن شرافت کارشناس تروپروسس نیز افزود: پس از تعیین آنالیز مناسب، سایر پارامترهای تولیدی مشتمل بر اعمال دستورالعمل نورد APIM به‌منظور حصول خواص مکانیکی موردنظر استاندارد مربوطه مشخص شد و با در نظر گرفتن آنالیز و پارامترهای طراحی مناسب، در ابعاد مورد درخواست مشتری با موفقیت تولید شد.

وی با تأکید بر این‌که این محصول مطابق با استانداردهای لازم تولید شده است، اظهار کرد: گرید API X65 تولیدشده در فولادمبارکه با انجام تست‌های کشش، خمش و ضربه، آزمون‌های آزمایشگاهی را با موفقیت پشت سر گذاشت و در نهایت در کارخانه لوله‌سازی به لوله‌های موردنظر تبدیل شد و به تائید مشتری رسید.

وی اضافه کرد: لوله‌های اسپیرال از نورد ورق‌ها با عبور از غلتک‌ها با درز حلزونی (اسپیرال) به شکل لوله درآمده و درزها جوش داده می‌شود، درحالی‌که در لوله‌های درز مستقیم، قطر لوله بستگی به پهنای ورق دارد. ضمن این‌که در روش اسپیرال، با تغییر زاویه تغذیه، لوله با قطرهای مختلف تولید می‌شود، اما در روش درز مستقیم، برای تغییر قطر باید کل قالب‌های خط تولید تعویض شود. ازاین‌رو در روش اسپیرال، می‌توان لوله‌های با قطرهای مختلف را با هزینۀ کمتری نسبت به درز مستقیم تولید کرد.

رئیس واحد تروپروسس فولاد مبارکه تصریح کرد: با بی‌نیازی از واردات این قبیل محصولات سالانه از خروج مقادیر قابل‌توجهی ارز جلوگیری خواهد شد.

مولوی‌زاده در پایان از همکاری تمامی مدیران و کارکنان واحدهای دفاتر فنی و تولیدی، به‌ویژه ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، نورد گرم و همچنین واحدهای آزمایشگاه، فروش، کنترل کیفی، برنامه‌ریزی و تحقیقات بازاریابی و مدیریت و کارکنان متالورژی و روش‌های تولید شرکت تشکر و قدردانی کرد.

 

 

ارز تغذیه خلیج فارس فولاد مبارکه قطر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر