کد خبر: 817422 A

رضا رحمانی مطرح کرد؛

رضا رحمانی با تاکید بر اینکه وزارت صمت موافق قیمت گذاری دستوری کالاها نیست، بر لزوم تقویت سامانه های معاملاتی شفاف و معاملات در بستر بورس کالا به منظور رسیدن کالاها به تولیدکنندگان تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه برگزاری دومین همایش و نمایشگاه چشم انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری های وابسته در گفتگویی اختصاصی درباره برخی گلایه‌های مطرح شده از سوی فعالان صنایع از قیمت گذاری دستوری گفت: برنامه وزارت صمت برای تنظیم بازار کالاهای مختلف به نسبت میزان تولید هر کالایی متفاوت است؛ به شکلی که برای محصولاتی که با مازاد تولید مواجه هستیم، عموما محدودیت های به مراتب کمتری نسبت به محصولات دیگر وجود دارد.

وزیر صمت با بیان اینکه کشف قیمت کالاها براساس عرضه و تقاضا شیوه ای صحیح و تجربه شده در دنیا است، گفت: براساس شرایط فعلی کشورمان مجبور هستیم برای تنظیم بازار برخی محصولات محدودیت هایی گذاشته شود تا خللی در تولید ایجاد نشود.

رحمانی افزود: به منظور تنظیم هرچه بهتر بازارها برنامه هایی برای شفافیت معاملات در سامانه های مختلف طراحی شده است تا مواد اولیه و کالاهای مهم در بورس به تولیدکنندگان واقعی برسد.

وی با بیان اینکه تمام تلاش وزارت صمت جلوگیری از بروز رانت و رسیدن مواد اولیه به مصرف کنندگان واقعی است، گفت: یکی از راه های جلوگیری از بروز رانت ایجاد شفافیت حداکثری در معاملات است که با تقویت سامانه های مرتبط با معاملات بورس، این شفافیت به حداکثر می رسد.

رحمانی با اعلام دو سیاست اصلی وزارت صمت در تنظیم بازار گفت: جلوگیری از خام فروشی و تامین مواد اولیه برای تولیدکنندگان داخلی از جمله سیاست های اصلی وزارتخانه است. مشورت با انجمن ها، تشکل ها و کارشناسان اهل فن از رویکردهای مهم و اصلی وزارتخانه است به طوریکه زیرمجموعه های وزارتخانه موظف شدند که قبل از اخذ هرگونه تصمیم با فعالان آن حوزه جلسات مشورتی و هم اندیشی برگزار کنند.

وی به امکان تامین مالی از طریق ابزارهای موجود در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: تامین مالی صنایع از طریق شیوه های مدرن از جمله بازار سرمایه نیز در دستور کار وزارت صمت قرار دارد و مذاکرات خوبی در این زمینه انجام شده تا بتوانیم از طریق شیوه های نوین تامین مالی آسان تر و کم هزینه تری را برای تولیدکنندگان داشته باشیم.

بورس کالا فناوری قیمت گذاری وزارتخانه وزیر صنعت معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر