کد خبر: 815771 A

مجمع عمومی عادی سالیانه این صندوق برای بررسی صورت های مالی سال 1397، امروز با حضور معاونین وزیر صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برگزار شد و صورت‌های مالی با توجه به گزارش سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس قانونی شرکت با اظهار نظر مطلوب به تصویب رسید.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران، مجمع عمومی عادی سالیانه این صندوق برای بررسی صورت های مالی سال 1397، امروز با حضور معاونین وزیر صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برگزار شد و صورت‌های مالی با توجه به گزارش سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس قانونی شرکت با اظهار نظر مطلوب به تصویب رسید. در این جلسه، رئیس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران، گزارشی از عملکرد هیات مدیره در سال 1397 ارائه نمودند.

در این جلسه، دکتر افروز بهرامی، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، گزارشی از عملکرد هیات‌مدیره در سال 1397 ارائه کرد. وی با اشاره به نقش صندوق در کاهش ریسک‌های موجود در تجارت بین‌المللی برای صادرکنندگان ایرانی به خصوص در خلال سال‌های تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از رشد 174 درصدی عملکرد صندوق در این سال خبر داد.

بهرامی افزود: میزان کل بیمه‌نامه‌ها و ضمانتنامه‌های صادره طی سال 1397 به 2/2 میلیارد دلار رسید که این میزان پوشش به نسبت صادرات غیرنفتی در مقایسه با موسسات همتا صندوق را در رده قابل قبولی در سطح منطقه قرار می‌دهد. وی با اشاره به کسب رتبه اول توسط این صندوق در میان کلیه کشورهای اسلامی از لحاظ شاخص «رشد عملکرد» در سال 2018، عدم کفایت سرمایه را مانع بزرگ توسعه فعالیتهای شرکت عنوان نمود.

 بهرامی بخش عمده این رشد را ناشی از سیاست‌های بازاریابی جهت ترغیب شرکت‌های جدید صادراتی به استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای معرفی نمود که در نتیجه آن، ارزش بیمه‌نامه‌های صندوق طی این دوره با 43% رشد به 6/1 میلیارد دلار رسیده است. رئیس هیات مدیره صندوق میزان تعهدات جاری و سررسید نشده صندوق در سال مالی مورد نظر را بالغ بر 180 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و از پرداخت 654 میلیارد ریال خسارت به سیستم بانکی و صادر‌کنندگان ایرانی در سال 97 خبر داد.

وی در ادامه با نگاهی به میزان بازیافت خسارت در سال مالی مورد اشاره گفت: البته در سال 97 بالغ بر 847 میلیارد ریال نیز از مدیونین داخلی و خارجی بازیافت شده که این میزان بازیافت خسارات نسبت به سال پیش از آن 60% رشد نشان می دهد.

رییس هیات‌مدیره صندوق در ادامه گفت: نکته قابل توجه در این میزان پوشش ریسک، اختصاص سهم قابل توجه از پوشش‌ها برای حمایت از صادرات به 15 کشور همسایه است که عمدتا پر ریسک هستند و این یعنی صندوق، رسالت اصلی خود را که همان کاهش ریسک‌های صادراتی است به نحو قابل قبولی به انجام رسانده است.

وی چالش عمده صندوق در سال‌جاری را عدم کفایت سرمایه عنوان نمود و تزریق سرمایه ریالی به صندوقی که عمده تعهدات آن در قالب ارز است را فاقد توجیه عنوان نمود. وی ابراز امیدواری نمود پوشش‌های صادراتی این صندوق تا پایان سال به رکورد دو و نیم میلیارد دلار برسد.

امور اقتصادی و دارایی سازمان برنامه و بودجه صندوق ضمانت صادرات ایران وزارت امور خارجه وزیر صنعت معدن و تجارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر