کد خبر: 790050 A

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

احتمال سوال از دو وزیر اقتصاد و صنعت برای شفاف شدن پشت پرده ماجرای پیچیده مجمع انتخاب هیات مدیره گل گهر وجود دارد.

به گزارش ایلنا، تا زمان برگزاری مجدد مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده شرگت گل گهر به منظور انتخاب اعضاء هیات مدیره چیزی باقی نمانده است. گل گهر که نهم تیر ماه شاهد ایجاد تغییرات اساسی در ترکیب هیات مدیره خود بود این روزها نظاره گر مناقشاتی است که بر سر تصاحب کرسی های هیات مدیره اش بین سهامداران شرکت به وجود آمده است. جدالی که ممکن است لایه های پنهان زیادی داشته باشد اما هنوز نمی توان پایان شفافی برایش متصور بود. موضوعی که حتی مجلس نیز در آن ورود کرده و ممکن است سازمان بورس اوراق بهادار، وزارت صمت، وزارت اقتصاد و مجموعه های وابسته به آن ها را نیز آلوده کند.

مجمع 9 تیر قانونی بود

محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم کرمان و راور  در خصوص برگزاری مجدد مجمع انتخاب اعضاء هیات مدیره شرکت گل گهر ابراز داشت: بررسی‌هایی که ما انجام دادیم حاکی از آن است که مجمع شرکت گل گهر که در تاریخ 9 تیر ماه برگزار شده بر اساس ضوابط و مقررات و به شکل کاملا قانونی صورت گرفته و در مجمع کلیه الزامات قانونی سازمان بورس و قانون تجارت را انجام شده است.

وی افزود: این موضوع که در زمان برگزاری مجمع مجموعه ای که به صورت قانونی و متعارف سهامشان را با یکدیگر تجمیع کنند و عضو هیات مدیره تعیین کنند همواره وجود داشته و در آینده نیز این وضعیت تداوم خواهد داشت اما جای تعجب است که بعد از برگزاری مجمع شاهد رفتارهای غیرحرفه ای و خارج از ضوابط و مقررات از طرف بخش هایی بودیم که خودشان باید به قانون پایبند باشند زیرا این بخش ها وابسته به دولت هستند.

او در ادامه تاکید کرد: با توجه به بررسی‌هایی که صورت گرفته درخواست مجدد تشکیل جلسه مجمع فوق العاده گل گهر به منظور انتخاب هیات مدیره از نظر ما فاقد وجاهت قانونی است و اساسا سازمان بورس نیز برخلاف قانون و مقررات اطلاعیه برگزاری آن را در سامانه کدال منتشر کرده است. از نظر ما علاوه بر این که سازمان بورس از ضوابط و مقررات عدول کرده و باید در این خصوص پاسخگو باشد، مجموعه ای که درخواست برگزاری مجدد مجمع را ابراز کرده نیز امری برخلاف قوانین و مقررات انجام داده است.

پورابراهیمی اضافه کرد: حتی اگر اکثریت سهامداران نیز در این مجمع مجدد شرکت کنند و مجددا برای انتخاب اعضاء هیات مدیره تصمیم بگیرند به نظر می رسد این عمل آغاز نوعی بدعت در فعالیت های اقتصادی و بازار سرمایه کشور است. ضمن این که این موضوع سلب اعتماد سهامدارن خرد را به همراه خواهد داشت و با هیچ گونه منطقی سازگاری ندارد. به طور قطع مجلس بر روی این موضوع پافشاری خواهد کرد.

این نماینده مجلس در ادامه به پروسه پیگیری موضوع برگزاری مجدد مجمع گل گهر توسط مجلس اشاره کرد و بیان داشت: از ابتدا که موضوع به ما گزارش داده شد نامه ای به وزیر اقتصاد ارسال کردیم. وزیر اقتصاد نیز در پاسخ به این نامه با صراحت به سازمان بورس دستور دادند که باید در این خصوص بر اساس ضوابط و مقررات عمل شود.

او ادامه داد: نکته جالب توجه این است که بانک سپه به عنوان صاحب سهم سرمایه گذاری امید که در مجمع گل گهر 3 عضو هیات مدیره حقوقی برایش تعیین شده تاکنون تمایلی به ثبت این تصمیمات نشان نداده و تا امروز این تصمیمات به ثبت نرسیده است. در صورتی که بانک سپه باید از به دست آوردن چنین موفقیتی خوشحال باشد ، زیرا قیمت سهام این شرکت تحت تاثیر این تصمیمات تاثیر زیادی می پذیرد.

اقتصاد پشت پرده سرمایه گذاری صنعت کمیسیون اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر