کد خبر: 785947 A

سعید ممبینی در دیدار با رئیس سازمان مالیاتی کشور آموزش را در نوین سازی ساختار تعیین و دریافت مالیات صنوف عنوان کرد

به گزارش ایلنا و به نقل از اتاق اصناف ایران سعید ممبینی با بیان این مطلب گفت: با توجه به جایگاه مهم اصناف در عرصه اقتصاد کشور، اهمیت تعامل میان مسئولان سازمان امور مالیاتی با مسئولان صنفی بسیار مهم باعث رفع تنگناهای فعالیت صنوف و مشکلات واحدهای صنفی است.

وی با اشاره به اهمیت امر آموزش، اضافه کرد: بر این اساس و در راستای شفاف سازی و آموزش مفاهیم جدید قانون مالیاتی ، به زودی جلسه ای با رؤسای اتاق های اصناف مراکز استـان و مدیران سازمان امور مالیاتی استان ها به صورت ویدئو کنفرانس برگزار خواهد شد.

رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد: سیاستگذاری ها باید به سمتی پیش رود که با رونق اقتصاد اصناف و تسریع خروج دولت از اقتصاد و واگذاری امور به بخش خصوصی، شرایط مناسبی برای پرداخت مالیات عملکرد سهم اصناف فراهم شود.

ممبینی تهیه بانک اطلاعاتی مالیات مشاغل (اصناف) را گامی مهم در شفاف سازی و استاندارد کردن نظام پرداخت مالیاتی عنوان کرد.

رئیس اتاق اصناف ایران اصناف را از معدود اقشار معرفی کرد که که شروع فعالیتش از معرفی به سازمان امور مالیاتی آغاز می شود و ادامه داد: اعتقاد ما این است که پرداخت مالیات ضروری است اما نبایدتأمین تمامی هزینه های جاری دولت از محل مالیات فعالین صنفی و تجاری باشد.

وی با بیان اینکه وعده همیشگی دولت ها کشف فرارهای مالیاتی است؛ افزود: باید منابع جدید وصول مالیات کشف و مشخص و اعلام شود تا زمینه اعتماد سازی فی مابین مودیان خوش حساب با سازمان مالیاتی فراهم و تقویت شود.

سعید ممبینی اصناف را پای کار و همراه دولت عنوان کرد و افزود: باید با برگزاری جلسات هماهنگی و تعاملی راه کار های حل مشکلات و نقاط ابهام پیش بینی و اجرا شود.

رئیس اتاق اصناف ایران نظام سنتی دریافت مالیات را باعث ایجاد مشکلات فراوان این حوزه دانست و خواستار جدیت و تعامل تمام مراجع ذیربط و مسئول در نوین سازی و استاندارد کردن آن براساس معیارهای علمی و اقتصادی شد.

براساس این گزارش امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی با تأکید بر اینکه مبنای اداره کشور باید پرداخت مالیات باشد ، افزود: اداره کشور نیاز به تحصیل شرایطی دارد که مالیات شرط اساسی آن است.

پارسا با بیان اینکه مالیات سهم ۹۰ درصدی در پرداخت هزینه های کشور به خود اختصاص می دهد، اضافه کرد: در تعیین و دریافت مالیات اصل بر رعایت انصاف و عدالت باید باشد که متناسب با ثروت ، درآمد و مصرف است.

رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به حجم بالا و گستردگی قوانین مالیاتی اظهار داشت: مردم باید حقوق و تکالیف خود را بدانند و بر این اساس شفاف سازی و آموزش نقش اساسی در این خصوص ایفا می کند.

امیدعلی پارسا اضافه کرد: ممیز مالیاتی باید بر اساس قانون و اطلاعات اقتصادی مودی، مالیات را تعیین کند، بر این اساس هر مودی باید اطلاعات واقعی خرید و فروش را در زمان و با ارسال نسخه ای از فاکتور به سازمان امور مالیاتی اعلام نماید.

رئیس سازمان امور مالیاتی با سنتی خواندن سیستم دریافت مالیات، اعلام کرد: بر اساس این سیستم نمی توان عدالت واقعی مالیاتی را در تعیین و دریافت مالیات ایجاد کرد.

پارسا از تعامل میان اصناف و سازمان امور مالیاتی ابراز رضایت کرد و با بیان اینکه در همه جای دنیا ریز اطلاعات عملکرد همه فعالان اقتصادی در اختیار دولت است؛ افزود: براین اساس و در راستای شفافیت و گسترش عدالت مالیاتی؛ اطلاع رسانی و آموزش حقوق مودیان و قوانین مالیاتی باید انجام شود.

وی گفت: دادرسی مالیاتی باید عادلانه و تسـریع شده و جلسـات هیأت های حل اختلاف مالیاتی شیشه ای و با شفافیت لازم برگزار و به پرونده ها رسیدگی شود.

امیدعلی پارسا هر گونه درآمد را مشمول مالیات دانست و ادامه داد: توسعه و پیشرفت کشور براساس سیستم نوین تعیین و دریافت مالیات است، مالیاتی که براساس استانداردهای نوین و لحاظ عدالت و شفافیت و براساس آمار و ارقام واقعی تعیین و دریافت می شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی نظام مالیاتی فعلی کشور را سنتی خواند و ادامه داد: علیرغم به روز بودن روح محاسبات سنتی است و برای نوین سازی این نظام باید فضایی فراهم شود که کلیه ریزداده های همه مودیان و فعالان اقتصادی در اختیار سازمان های ذیربط از جمله سازمان امور مالیاتی باشد.

پارسا با تأکید بر تعیین مالیات بر اساس انصاف و عدالت، مبارزه با هر گونه فرار مالیاتی را سرفصل اساس عملکرد سازمان امور مالیاتی خواند و اظهار داشت: مدرن سازی نظام مالیاتی امکان اعمال تصمیم گیری سلیقه ای را در تعیین مالیات از بین می برد و در این مسیر امکان رشد و توسعه و عدالت کشور که شرط اساسی آن عدالت مالیاتی است، فراهم می شود.

پارسا در پایان خبر داد: به زودی با صدور بخشنامه ای، تمامی مودیانی که تا شهریور مالیات خود را پرداخت نمایند از بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم مالیاتی برخوردار خواهند شد.

در ادامه جلسه حاضرین شامل هیأت رئیسه اتاق اصناف ایران و مشاورین مالیاتی، رئیس و نایب رئیس اتاق تهران و رئیس کمیسیون مالیاتی اتاق تهران سوالات و ایرادات خود را مطرح کردند که جناب آقای جنتی معاون سازمان مالیاتی ضمن پاسخگویی به حاضرین گزارشی از چگونگی اجرای دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های سیستم در سال ۹۷ را با پیگیری اتاق اصناف ایران اجرا شده بود ارائه کردند که مؤید بهترین توافق مالیاتی طی سال های گذشته بود.

آمار و ارقام ایران توسعه و پیشرفت مالیات معاون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر