کد خبر: 738197 A

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: به زودی قانون حفاظت خاک کشور از سوی مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ می‌شود.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیمراد اکبری معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: مساله خاک در ایران یکی از مولفه‌های اصلی تولید است.

وی اظهار داشت: زمان زیادی بود که به دنبال بحث خاک بودیم و یکی از بزرگترین مشکلات ما جایگاه قانونی خاک بود که این جایگاه وجود نداشت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: لایحه حفاظت خاک پس از سال‌ها پیگیری سرانجام امسال به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و شورای نگهبان هم پس از اصلاح موارد اختلافی، آن را تائید کرد.

وی افزود: همسو با این حرکت دیدیم که بحث تخصصی جایگاه خاک کشاورزی در معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خالی است که در پی مکاتبات زیاد با وزیر توانستیم موافقت وی را برای تشکیل دفتر خاک دریافت کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: امروز برای اولین بار در تاریخ ایران دفتری به نام « خاک » با نگاه اجرایی راه اندازی شده است.

وی با اشاره به جایگاه خاک به خصوص در بخش کشاورزی، افزود: ما تا کنون بیشتر روی موضوع آب در کشور تاکید داشته‌ایم و تلاش کردیم که جایگاه آب را برای جامعه تبیین کنیم در حالیکه ۲ عنصر آب و خاک در کنار هم معنی و مفهوم پیدا می‌کنند، زیرا خاک بستر تولید و مخزن آب است و ظرفیت تولید و نگهداری آب در خودش را تامین می‌کند.

اکبری بیان داشت: اگر خاکی قوی، حاصلخیز و دارای مواد آلی بالا نداشته باشیم ازمنابع آب هم نمی‌توانیم به درستی استفاده کنیم.

وی گفت: خاکی که دارای مواد آلی بالای ۲ درصد است تا ۳۰ درصد صرفه‌جویی آب در آن بیشتر است.

وی با اشاره به اهمیت بالای خاک چه در بخش کشاورزی و چه در بخش غیر کشاورزی، افزود: ایران یکی از کشورهایی است که درصد فرسایش خاک بالایی دارد.

اکبری اظهار داشت: همواره اعداد مختلفی برای فرسایش خاک در کشورمان مطرح می‌شود که باید به طور حتم با کمک دستگاه‌های مختلف همچون سازمان جنگل‌ها و مراتع، موسسات تحقیقاتی خاک و آب و پژوهشکده حاصلخیزی آب و خاک اطلاعات موجود را تطبیق کنیم تا میزان واقعی فرسایش خاک را بدانیم.

وی افزود: موسسات تحقیقاتی همواره با اهداف کلان بهبود وضعیت خاک کشاورزی پژوهش انجام می‌دهند که می‌تواند روی افزایش کربن آلی خاک، جلوگیری از آلودگی خاک و جلوگیری از فرسایش خاک تاثیرگذار باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: به نظر می‌رسد که بر روی فرسایش در خاک‌های کشاورزی به خصوص در مزرعه خیلی کار نشده است که باید یکی از برنامه‌های دفتر خاک این موضوع باشد.

وی ادامه داد: خوشبختانه ظرفیت قانونی هم برای این کار داریم به طوریکه در قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف شده که سالانه ۵۰۰ هزار هکتار وضعیت بهبود خاک کشاورزی در کشور انجام دهد.

اکبری خاطرنشان کرد: برای تحقق این موضوع بایستی ابتدا تهیه نقشه‌های مدیریت پذیر یک ۲۵ هزارم خاک، نقشه کربن خاک و نقشه آلودگی خاک‌ها در کشور تهیه شود و به صورت مرتب رصد و مدیریت را در امور خاک پیش برد.

وی افزود: این نقشه‌ها باید به کمک دستگاه‌هایی همچون سازمان جنگل‌ها ، مراتع و آبخیزداری کشور و وزارت نیرو تهیه شود که مطالعات زیادی روی خاک‌شناسی انجام داده‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در پروژه‌های سدسازی کشور که حدود ۳.۲ میلیون هکتار از اراضی آبی ما در آبخور سدهاست، مطالعات خاک‌شناسی انجام شده است.

وی گفت: باید در پروژه‌های خاک و آب مطالعات نیمه تفصیلی دقیق انجام دهیم.

اکبری تاکید کرد: یکی از اهداف این است که جایگاه خاک را در گریدبندی سازمان برنامه و بودجه برای مشاورین، پیمانکاران، آزمایشگاه خاک شناسی، شرکت‌های تولید کود حیوانی به کمک این دفتر تقویت کنیم.

وی اظهار داشت: تاسیس اداره کل خاک وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند رابطه ارگانیکی بین موسسات تحقیقاتی همچون خاک و آب، سازمان جنگل‌ها و مراتع و موسسه فنی و مهندسی و انجمن‌ها و دانشگاه‌ها برقرار کند.

جهانبخش میرزاوند به عنوان نخستین مدیرکل دفتر خاک وزارت جهاد کشاورزی معرفی شد.

خاک دولت قانون مجلس شورای اسلامی وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر