کد خبر: 737682 A

معاون بهره برداری مجتمع فولاد صنعت بناب گفت: ارزی که قرار است به خرید های خارجی تخصیص یابد چنانچه به تولیدکننده داخلی داده شود علاوه بر افزایش اشتغال، وابستگی صنایع به خارج را کاهش می‌دهد.

به گزارش ایلنا، سید اردشیر افضلی معاون بهره برداری مجتمع فولاد صنعت بناب در ابتدای صحبت های خود از دست اندرکاران برگزاری نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد با رویکرد بومی سازی تشکر و قدردانی کرد و گفت: این نمایشگاه عامل آشنایی صنایع با یکدیگر بود. یعنی ممکن بود تجهیزاتی که صنایع از خارج از کشور وارد می کردند در داخل ساخته شده باشد و این گونه نمایشگاه ها فرصت آشنایی و خرید از داخل و با کیفیت مطلوب تر از نمونه های خارجی را فراهم آورد. این چنین اقداماتی به تولید کنندگان تجهیزات امکان می دهد که با جدیت بیشتر و بدون نیاز به خارج، به سمت تولید بروند و از سوی دیگر تولیدکنندگان وابستگی‌شان به خارج کاهش یافته و ارزبری کمتری داشته باشند.
 
وی افزود: ارزی که قرار است به خرید های خارجی تخصیص یابد چنانچه به تولیدکننده داخلی داده شود علاوه بر افزایش اشتغال، وابستگی صنایع به خارج را کاهش می دهد.
 
افضلی درخصوص بومی سازی در فولاد صنعت بناب نیز به چیلان گفت: این شرکت موارد بسیاری را در حوزه بومی سازی انجام داده است که می توان به دستگاه Changeover کوره های القایی، دستگاه گرپ که به صورت کامل در بناب ساخته شده و طراحی و ساخت رکوپراتورهای خطوط نورد و نیز ساخت سردکن های اکسیژن پلنت اشاره کرد.
 
وی ادامه داد: با توجه به اینکه فولاد صنعت بناب در حوزه صادرات وارد و فعال شده و خمیدگی سر میلگردها در صادرات بسیار مهم است لذا با کمک اره آتشی که صد درصد آن در بناب ساخته شد، این بحث به خوبی رعایت می گردد. 
 
وی کار ارزشمند فولاد صنعت بناب را ساخت کوره القایی از صفر تا صد عنوان کرد و گفت: در حوزه مهندسی نیز مانیتور میز کنترل (HMI) ریخته گری مداوم چه به لحاظ سخت افزاری و چه نرم افزاری در بناب انجام شده است که اجرا و پیاده سازی اتوماسیون سطح 2 در ریخته گری مداوم کار کوچکی نیست.
 
معاون بهره برداری مجتمع فولاد صنعت بناب با اشاره به اینکه تولید میلگرد شاخه به قطر 6.5 میلیمتر در کشور تاکنون مقدور نبوده گفت: فولاد بناب توانمندی تولید این محصول را دارا می باشد و سفارش هایی را نیز برای این محموله دریافت کرده است. تا پیش از این قابلیت تولید 8، 10 و 12 شاخه در بناب وجود داشت و اکنون 6.5 نیز به آن اضافه شده است.
 
وی این نوید را داد که در آینده بسیار نزدیک خط نورد گرد آلیاژی نیز در فولاد بناب راه اندازی شود. افضلی گفت: این خط در حال مونتاژ است.
 
افضلی در خاتمه گفت: متاسفانه در کوره های القایی موجود در کشور، شارژ آهن اسفنجی 20 تا 25 درصد بالاتر نمی باشد اما خوشبختانه با همت همکاران فولاد صنعت بناب شارژ آهن اسفنجی در کوره های این مجموعه، 50 درصد تثبیت شده است.
اشتغال صنعت فولاد قطر نمایشگاه ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر