کد خبر: 735888 A

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: برای نخستین بار و در همراهی با سازمان جهانی فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) نقشه محتوای کربن آلی خاک‌های ایران تدوین شده است.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علی مراد اکبری روز دوشنبه در همایش ملی بزرگداشت آب در محل اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: برنامه افزایش تدریجی گستردگی این نقشه در راستای کاهش آثار تغییر اقلیم، حفاظت آب‌های سبز، افزایش بهره‌وری فیزیکی و کیفی مواد غذایی با ظرفیت‌سازی در نیروهای کارشناسی در دستور کار قرار دارد.

وی استفاده از فناوری‌های تغییر رویکرد آبیاری سطحی و توسعه سامانه‌های نوین آبیاری را از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای توسعه پایدار منابع آب برشمرد.

اکبری یکی دیگر از سیاست‌ها را تعیین میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی برای تولید ۳۵ محصول اساسی اعلام کرد.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه عملیاتی کردن الگوی مصرف بهینه آب کشاورزی بر اساس سند ملی از دیگر اقدام‌هاست، گفت: استفاده از سنجش از راه دور برای مدیریت دقیق آب در مزرعه از جمله سیاست‌های در دست اجرا به شمار می‌رود.

اکبری اضافه کرد: سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار فاینانس از سوی کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و سازگاری با اقلیم اختصاص می‌یابد.

وی یادآور شد: طرحی در وزارت جهاد کشاورزی برای کسب سهم کشورمان در این بخش تدوین می‌شود.

 

ایران خاک کربن کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر