کد خبر: 732708 A

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد:

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در یک سال گذشته با تزریق منابع ریالی به واحدهای تولیدی، حدود یک‌هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی به چرخه تولید بازگشت.

به گزارش ایلنا از وزارت صمت، محسن صالحی‌نیا با اشاره به وضعیت واحدهای صنعتی گفت: ۹۵ درصد از کسب ‌و کارها توسط صنایع کوچک و متوسط انجام می‌شود و ۵۰ درصد صادرات و ۷۰ درصد اشتغالزایی بر عهده آنها است.

او با بیان اینکه حدود ۴۳ هزار واحد در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند که نمی‌توان از حجم تعطیلی ها آمار دقیقی اعلام کرد، افزود: با توجه به شرایط اقتصاد کشور، میزان تعطیلی یا رکود در واحدهای صنعتی درحال تغییر است که طبق آخرین برآوردها، از ۴۳ هزار واحد صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی، حدود ۱۲ هزار بنگاه کوچک و متوسط در وضعیت رکود قرار دارند.

از دست دادن سهم بازار، تملک واحدها توسط بانک‌ها و اختلاف سهامداران با یکدیگر سه دلیلی است که صالحی نیا از آنها به عنوان دلایل رکود در این واحدهای تولیدی نام برد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: برای برخی از واحدهای تولیدی که در تملک بانک‌ها هستند، تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و معاونت وزارت امور اقتصادی و دارایی منعقد شده است که برای بازگشت آن‌ها به چرخه تولید، منابع ریالی در اختیارشان قرار گیرد.

صالحی‌نیا به برنامه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای سال آینده اشاره کرد و گفت: واحدهای تولیدی کوچک و متوسط متاثر از فضای کلان اقتصادی کشور هستند که بر اساس سیاست‌های کلان و طبق تبصره ۱۸ قانون بودجه، دولت نیز قرار است گام‌هایی را برای حمایت از واحدهای تولیدی بردارد.

او خاطرنشان کرد: ارائه تسهیلات در قالب یارانه برای تکمیل طرح‌ها با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد، تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌ها، نوسازی و بازسازی تجهیزات و عارضه‌یابی و تأسیس کلینیک‌های کسب‌ و کار از جمله اقداماتی است که در سال 98 برای فعالان این حوزه درنظر گرفته شده است.

اقتصاد کشور سرمایه معاون وزیر صنعت معدن و تجارت وزیر صنعت معدن و تجارت واحد صنعتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر