کد خبر: 730211 A

نشست بررسی دستاوردها، عملکرد و مشکلات ذوب آهن اصفهان با حضور محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و هیات همراه عباس رضایی استاندار اصفهان، جمعی از مسئولین هلدینگ شستا و مسئولین ذوب آهن اصفهان، در اصفهان برگزار شد.

به گزارش ایلنا، شریعتمداری در این نشست گفت: بسیار علاقه مند بودم که با حضور در ذوب آهن اصفهان مادر صنعت فولاد کشور ، قدردان زحمات تلاشگران این شرکت باشم ، اما قطعاً در اولین فرصت در بین تلاشگران این شرکت حاضر خواهم شد .

وی افزود: ایجاد ذوب آهن اصفهان یکی از مهمترین ابعاد توسعه کشور را که بخش صنعت است ، رقم زد و در رشد ظرفیت تولید فولاد کشور که امروز به 25 میلیون تن رسیده ، نقش مهمی ایفا نموده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزایش بهره وری نیروی انسانی ، ایجاد امنیت شغلی و صیانت از نیروی انسانی را بسیار مهم دانست که در مجموعه موجب افزایش ارزش افزوده برای سازمان می گردد .

این مقام مسئول از ذوب آهن اصفهان به دلیل کاهش 35 درصدی در مصرف آب قدردانی نمود و تصریح کرد  : این مجتمع عظیم صنعتی پیشگام استفاده بهینه و بازچرخانی آب در صنعت کشوراست.

شریعتمداری با اشاره به مشکلات ذوب آهن در تامین مواد اولیه ، گفت : این مجتمع عظیم صنعتی ، در راه اندازی معادن کشور نقش مهمی ایفا نموده و هم اکنون هم آرم آن در بسیاری از معادن می درخشد اما امروز با مشکلاتی مواجه است که برای حل آن باید اقدامات لازم در حوزه مدیریت و مالکیت معادن انجام شود .

دکتر عباس رضایی استاندار اصفهان نیز در این نشست، تلاشگران ذوب آهن اصفهان را ، سرمایه ای ارزشمند برای نظام جمهوری اسلامی دانست و گفت : یکی از پروژه های مهمی که می توان با ریل تولیدی ذوب آهن به انجام رساند و ارزش بسیاری نیز برای استان اصفهان و صنایع این استان دارد ، پروژه قطار شهری از اصفهان به سمت غرب استان است که قطعاً اثرات زیست محیطی بسیاری دارد . 

استاندار اصفهان با اشاره به مشکلات ذوب آهن در تامین مواد اولیه گفت : اقدامات مختلفی برای حل این مشکل در دست اقدام است . پروژه دوبانده شدن راه آهن بافق ، اصفهان که ردیف بودجه نیز دارد ، می تواند در این امر ، موثر باشد و هزینه های ذوب آهن را نیز کاهش دهد . 

وی در ادامه اهتمام این شرکت در کاهش 35 درصدی مصرف  آب را ، شایسته قدردانی دانست و گفت : رسیدگی به مشکلات ذوب آهن اصفهان اهمیت خاصی دارد و استانداری آمادگی لازم برای هر گونه حمایت از این واحد صنعتی را دارد .

محمد رضوانی فر، مدیر عامل هلدینگ شستا نیز در این نشست از ایجاد یک میز تخصصی و کارگروه مستمر برای رسیدگی به مشکلات ذوب آهن اصفهان خبر داد و گفت : هم اکنون اقدامات خوبی برای تهاتر بدهی های این شرکت صورت گرفته است که تداوم دارد .

وی افزود: درجهت حمایت از سهام این شرکت ، منابع حاصل از دارایی ذوب آهن اصفهان در جهت افزایش سرمایه به کار گرفته می شود .

مدیر عامل هلدینگ شستا افزود: برای تامین مواد اولیه ذوب آهن ، تفاهم نامه در دست امضاء است تا 6 و نیم میلیون تن سنگ آهن برای این شرکت تامین گردد .

احمد زمانی، مدیرعامل شرکت صدرتامین، در این نشست گفت: ذوب آهن اصفهان اگر چه در اصفهان است اما تاثیرات و اهمیت ملی دارد و قطعاً مشکلات و مسائل آن هم در سطح ملی قابل تحلیل است .

وی افزود : ذوب آهن اصفهان با امکانات کنونی خود قادر به تولید 4 میلیون تن فولاد در سال است که هم اکنون این مقدار تولید ندارد . لذا تلاش ما این است که این ظرفیت محقق گردد تا مشکلات این مجموعه کاهش یابد .

 

مدیرعامل شرکت صدرتامین تصریح کرد: برخی خصوصی سازی های صورت گرفته ، غیر کارشناسی بود که متاسفانه ، بخش مهمی از این آسیب ها متوجه ذوب آهن اصفهان گردید و باعث شد این شرکت امروز با مشکل تامین مواد اولیه مواجه باشد . 

زمانی گفت: ذوب آهن اصفهان باید سهم بیشتری در صنعت فولاد کشور داشته باشد . درا ین راستا با ریسک پذیری بالا به دنبال این افزایش سهم هستیم و امید است این صنعت ملی به ویژه در امر تولید ، شکوفاتر از گذشته گردد . 

مهندس یزدی زاده، مدیر عامل ذوب آهن اصفهان نیز از دستاوردهای اخیر این شرکت خبر داد و گفت : همزمان با آغاز دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی ، تلاشگران ذوب آهن اصفهان موفقیت های خوبی حاصل کرده اند که خبر آن به زودی منتشر می شود .

وی افزود: هم اکنون پارت دوم ریل UIC60 ذوب آهن اصفهان برای تحویل به بازار آماده است و قراردادهایی نیز برای تحویل ریل منعقد شده است .

یزدی زاده گفت: این شرکت امروز با توان و دانش تلاشگران خود قادر به تولید تمام انواع ریل مورد نیاز کشور می باشد .

وی تصریح کرد: ذوب آهن اصفهان تنها با 55 درصد ظرفیت خود کار می کند که این امر ناشی از مشکل تامین مواداولیه است و  برای حل این مشکل به حمایت دولت نیاز داریم که  اقدامات خوبی نیز در حال انجام است .

 

اصفهان ذوب آهن صنعت مشکلات وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر