کد خبر: 730199 A

با استفاده از توانمندی‌های داخلی در کارگاه نورد 650 شرکت انجام شد:

تنوع محصول با رویکرد تولید محصولات استراتژیک و با ارزش افزوده بالاتر از جمله اولویت‌های شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان است. پروژه بازسازی کارگاه نورد 650 جهت تولید ریل در همین راستا و همچنین به منظور خودکفایی کشور در تولید این محصولات استراتژیک تعریف و با موفقیت اجرا شد.

به گزارش ایلنا، در پروژه بازسازی نورد 650، با اضافه شدن قفسه‌های نورد جدید و ماشین صافکاری فوق سنگین ریل، خوشبختانه برای اولین بار در کشور امکان نورد و صافکاری تیرآهن بال‌پهن تا سایز H300 نیز فراهم گردید. بدین منظور نیاز بود پس از صافکاری تیر‌آهن‌ H در ماشین صافکاری ریل، محصول از بستر ریل خارج شده و به روی بسترهای موجود تیرآهن جهت بسته بندی منتقل گردد.

در این راستا مذاکراتی با شرکت آلمانی کوتنر (پیمانکار خارجی پروژه ریل) جهت طراحی و تامین بخشی از تجهیزات خط انتقال  تیرآهن H صورت پذیرفت و شرکت مذکور مبلغ 460 هزار یورو را برای انجام این خدمات اعلام نمود. با توجه به قابل توجه بودن مبلغ فوق ، بررسی امکان استفاده از توانمندی‌های داخلی شرکت ذوب‌آهن اصفهان در این زمینه در دستور کار معاونت برنامه ریزی و توسعه قرار گرفت. بر این اساس موضوع احداث خط انتقال تیرآهن بال پهن H300 به عنوان یک پروژه تعریف و کلیه خدمات مهندسی و طراحی پایه و تفصیلی در حوزه‌های مکانیک، تاسیسات، سیویل، برق، اتوماسیون و برنامه‌نویسی توسط کارشناسان مدیریت مهندسی‌کارخانه  انجام شد. جهت تسریع در اجرای پروژه و کاهش هزینه‌های اجرا، یکی از محورهای اصلی در انجام این طراحی، تلاش در جهت استفاده حداکثری از تجهیزات رزرو و مازاد موجود در کارخانه (بویژه تجهیزات رزرو پروژه ریل) تعریف گردید.

 برهمین اساس پس از بازسازی و تغییر طرح‌های لازم بر روی برخی تجهیزات موجود از قبیل موتور گیربکس‌ها و ساخت میز اپراتوری در کارگاه نورد 650، تابلوهای برق نیز توسط پیمانکار داخلی تامین گردید. همچنین سایر تجهیزات مکانیکی مورد نیاز (حدود 33 تن) توسط مدیریت کارگاه‌های ساخت‌ و تولید ساخته و بخشی از تجهیزات نیز توسط مدیریت خرید تجهیزات و قراردادهای توسعه، تأمین گردید.

عملیات ساختمانی پروژه توسط مدیریت تعمیرات و نوسازی راه ‌و ساختمان و عملیات نصب تجهیزات توسط مدیریت برنامه‌ریزی و نظارت بر نگهداری‌ و تعمیرات، تحت نظارت مدیریت اجرایی توسعه ناحیه‌چدن و همکاری موثر مدیریت نورد انجام پذیرفت.

خوشبختانه نتیجه عملکرد مجموعه‌های فعال در اجرای این پروژه در قالب یک کار گروهی و منسجم، در پایان مهر ماه 97 به ثمر نشست و این پروژه با موفقیت راه‌اندازی و تیرآهن H300 تولید و تا انتهای بستر بسته‌بندی منتقل گردید و  از این طریق صرفه‌جویی بیش از 350‌ هزار یورو برای شرکت حاصل شد.

معاونت برنامه‌ریزی و توسعه این موفقیت مهم را به همکاران ذوب‌آهن تبریک گفته و از کلیه همکاران و مدیریت‌های موثر در اجرای پروژه قدردانی می‌نماید.

 

اصفهان برق ذوب آهن مکانیک برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر