کد خبر: 569953 A

هرچند تکلیف مناقصه جدید معدن طلای زرشوران در چند روز آینده مشخص می‌شود اما این نگرانی جدی بین فعالان معدنی کشور وجود دارد که این مناقصه تحت تاثیر استقرار و فعالیت پیشاپیش یکی از با نفوذترین شرکت‌های معدنی کشور در زرشوران قرار بگیرد.

به گزارش ایلنا، در چند روز آینده  قرار است با برگزاری مناقصه معدن زرشوران، پیمانکار جدید این معدن مشخص شود اما ابهام‌های مهمی از اتفاقات گذشته و نحوه استقرار پیمانکار جدید قبل از مناقصه، باقی مانده است که مدیران ایمیدرو و روانبخش امیری مدیرعامل جدید شرکت گسترش معادن وصنایع معدنی طلای زرشوران به آن پاسخ نداده‌اند.

معدن طلای زرشوران بزرگترین معدن طلای ایران و منطقه خاورمیانه است که از سال 93 با حضور معاون اول رییس جمهموری افتتاح شد. این معدن در تابستان  امسال به دلیل بروز مشکل بر سر مسائل فنی بین پیمانکار خصوصی و کافرمای دولتی تعطیل شد. پیمانکار خصوصی مدعی بود که کافرمای دولتی یعنی شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران و مجموعه بالادستی آن یعنی ایمیدرو، برخلاف قرار داد نتوانسته‌اند شرایط اولیه فنی کار در طلای زرشوران از جمله انبار انفجاری را ایجاد کنند.

در نهایت با وجود تنها چند روز مانده به پایان قرار داد در مرداد ماه امسال، ایمیدرو قرار داد پیمانکار قبلی را در اقدامی غیر منتظره فسخ کرد و پیمانکار جدیدی در معدن و تا زمان برگزاری مناقصه جدید مستقر شد.

یکی از ابهام‌های برگزاری مناقصه جدید به همین موضوع یعنی به نحوه خلع ید برکناری پیمانکاری قبلی و استقرار پیمانکار جدید قبل از برگزاری مناقصه باز می‌گردد. پیمانکار جدید و بدون مناقصه یکی از با نفوذترین شرکت‌های فعال در حوزه معدن است که مدیران ارشد آن ارتباط خوبی با مدیران ایمیدور دارند و استقرار پیشاپیش این شرکت در زرشوران می‌تواند نگرانی‌هایی را درباره مناقصه جدید زرشوران مطرح کند.

در همین باره روانبخشامیری مدیرعامل زرشوران در آبان ماه امسالگفت که 2 ماهازآغازفعالیت پیمانکارجدید میگذرد اما به این پرسش‌ها پاسخ نداد که چگونه این پیمانکار، بدون مناقصه در حال فعالیت است یا چرا از لفظ پیمانکار موقت برای توصیف آن استفاده نمی‌کند.

امیری پس از برکناری غیرمنتطره پیمانکار قبلی معدن توسط مهدی قدمی،  جانشین او در شرکت گسترش معادن وصنایع معدنی طلای زرشوران شد.

قدمی مدیرعامل پیشین زرشوران کمتر از یکسال در این مجموعه حضور داشت و در همین مدت کوتاه قرار داد هر دو پیمانکار مجتمع زرشوران یعنی پیمانکار کارخانه طلا را در اوایل سال 96 و پیمانکار معدن را در تابستان همین سال فسخ کرد و پس از استقرار دولت جدید از زرشوران به وزارت اقتصاد رفت و معاون مسعود کرباسیان در وزارت امور اقتصادی و دارایی شد.

به گزارش ایلنا قرار است مناقصه زرشوران در چند روز آینده برگزار شود اما این نگرانی جدی بین فعالان معدنی کشور وجود دارد که این مناقصه تحت تاثیر استقرار و فعالیت پیشاپیش یکی از با نفوذترین شرکت‌های معدنی کشور در زرشوران قرار بگیرد.

 

 

اقتصاد دولت معاون معدن مناقصه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر