کد خبر: 1106516 A

یادداشت؛

یکی از موانع رشد و توسعه اقتصادی، فقدانِ رقابت سالم و ایجاد انحصار است و بدون تردید جلوی رشد بهره‌وری را می‌گیرد.

بارها دیده‌ایم که در بخش‌های مختلف، انحصاری بودن تولید یا عرضه‌ی کالاها و خدمات، موجب شده گروهی خاص، صاحب منافع مادی، قدرت‌ها و امتیازات زیادی شوند. یکی از این انحصارهای رایج، انحصار در صدور مجوزهاست. متاسفانه در بسیاری از موارد صدور مجوز برای فعالان و صنوف مختلف با انحصار همراه است و کسانی که امتیازات برابر دارند، نمی‌توانند مجوزهای برابر بگیرند. به همین دلیل است که دولت آینده بایستی انحصار را بشکند و کامل از میان بردارد.

یکی از راهکارهای شکستن انحصار، ارائه اطلاعات و آگاهی به صورت عمومی است تا آحاد مردم در جریان صدور مجوزها و بازار کار قرار بگیرند. مسلماً افراد زیادی هستند که استعدادهای خوبی دارند و می‌توانند در برخی از زمینه‌ها و با کسب مجوزهای مختلف، ایجاد اشتغال و کارآفرینی نمایند اما متاسفانه به دلیل اینکه اطلاعی از فرصت‌های شغلی ندارند و بدلیل فقدان ارتباطات لازم (لابی یا رانت )هرگز نمی‌توانند استعداد خود را نشان بدهند

 از سوی دیگر بروکراسی‌های اداری بیش از حد باعث می‌شود تا افراد از گرفتن مجوز منصرف شوند و همین مسئله باعث دلسردی و دامن زدن به نرخ بیکاری می‌شود. باید بعد از انتشار آگهی‌های کثیرالانتشار، همه به هر شکلی که ممکن است در جریان فرصت‌های موجود قرار بگیرند؛ این مسئله در قانون نیز پیش‌بینی شده است. ماده 44 از اصل تسهیل رقابت سیاست اصل 44 به طور مشخص هر آنچه را که اخلال در رقابت باشد را ممنوع می‌داند و مدیران باید به این مسئله توجه کنند.

جلوگیری از انحصار باعث می‌شود تا محیط سرمایه‌گذاری شفاف شود و ریسک سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کند و با ایجاد یک شرایط پایدار، از همه ظرفیت‌های موجود استفاده شود. امسال سال حمایت از تولید و پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌هاست؛ متاسفانه برخی از مسئولان  به جای  برداشتن مانع ها بر عکس در مسیر کار و تولید مین گذاری می‌کنند و همین امر می تواند باعث کاهش تولید و استفاده بهینه از همه ظرفیت‌های برابر باشد  

باید شرایط به گونه‌ای باشد که هر کسی که می‌تواند ایجاد اشتغال بکند، در عمل فرصت کار برایش فراهم باشد. مانع‌گذاری‌ها باعث می‌شوند تا اشتغال و تولید، روند کندی را طی کند و  شکی نیست که این مردم هستند که هزینه‌های سنگین انحصار را می‌پردازند.

انحصار مجوزها، انحصاری کردن تولیدات، نه تنها سودی برای کشور ندارد بلکه منجر به بروز فساد می‌شود، فضای رقابتی را از بین می‌برد و آسیب اساسی به اقتصاد کشور می‌زند؛ انحصار را از میان برداریم.

مرتضی بلوکی کارشناس رسانه 

انتهای پیام/
مرتضی بلوکی مانع زدایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر