کد خبر: 1049108 A

با توجه به ممنوعیت کاغذهای حرارتی منسوخ شده BPA در دنیا، شاهد بازاریابی برای فروش یک محموله بزرگ از این کاغذها به بانک ها و فروشگاه های زنجیره ای کشور هستیم.

به گزارش ایلنا، از ابتدای سال 2021 و در کشورهای جهان، کاغذهای حرارتی BPA FREE جایگزین کاغذهای BPA شده است و متاسفانه مشاهده می کنیم که باقی مانده کاغذهای منسوخ شده BPA تولید شده سال های قبل در انبارهای برخی تاجران و فعالان این صنعت، روانه برخی کشورها از جمله ایران می شود.

براساس این گزارش، به تازگی یک محموله از کاغذهای حرارتی BPA تولید سال 2019 وارد کشور شده و جالب است بدانید چنانچه برای کسب اصالت شرکت کره ای(هانسول) تولیدکننده این کاغذها به سایت آن مراجعه کنید، شرکت هانسول اعلام می کند که دیگر کاغذهای حرارتی سری ST حاوی بی.پی.ای در این کارخانه نه تولید و نه پشتیبانی خواهد شد! و استفاده از کاغذهای حرارتی BPA FREE به عنوان محصول جدید جهانی به خریداران توصیه می شود.

یب

 

عکس- لیبل کاغذهای حرارتی سری ST حاوی BPA که به تازگی وارد کشور شده است.

این گزارش می افزاید، در حال حاضر شرکت های بزرگ تولیدکننده کاغذهای حرارتی جز یک شرکت چینی، تولید و عرضه کاغذهای BPA را متوقف کرده است و این طور که شواهد پیداست تولیدکننده چینی نیز از ناآگاهی برخی کشورهای جهان سوء استفاده و نسبت به فروش این کاغذهای منسوخ شده اقدام می کند.

بنابر این گزارش، دانشمندان هشدار دادند که 90 درصد کاغذهای رسید مشتری که توسط بانک ها و فروشگاه ها در دست مردم قرار می گیرد حاوی مواد شیمیایی مختل کننده هورمون است. و رسیدهایی که در آن جوهر با گذشت زمان محو می شود و با نام  "کاغذ حرارتی" که حاوی BPA (بیسفنول A) است ساخته می شوند، سرطان زا است.

از ماده شیمیایی بیسفنول A (BPA) به دلیل پایداری و مقاومت در برابر حرارت، برای پوشش های کاغذی حرارتی استفاده می شود. این ماده امکان چاپ بدون جوهر را فراهم می کند و یک سم ‌محیطی خطرناک است که به راحتی از طریق پوست جذب می شود و  چنانچه افرادی که به کاغذهای رسید دست زده اند قبل از خوردن غذا دست خود را نشویند، این سم  براحتی می تواند از طریق سیستم گوارششان، داخل بدن نیز شود.

در حال حاضر محققان دریافته اند ماده BPA می تواند تا ۲۴ ساعت درون بدن باقی بماند و بعد از طریق مایعات بدن دفع شود. متاسفانه تحقیقات نشان می دهد که رایج ترین سرطان از طریق این ماده، ‌سرطان پستان می باشد.

راه شناسایی کاغذ حاویBPA 

چنانچه در طول یک هفته رنگ نوشته های درون کاغذ رسید، کم شد و کم کم محو گردید، رسید مورد استفاده حاوی سم BPA می باشد. چراکه کاغذهای BPA FREE پایه گیاهی دارد و ماندگاری نوشته ها بر روی آن تا 10 سال است و به سادگی قابل محو شدن نیست.

خاطرنشان می شود که از سال ۲۰۱۹ استفاده از کاغذهای رسید حاوی BPA در بیشتر نقاط جهان ممنوع شد و پس از آن کاغذهای رسید مشتری به صورت پایه گیاهی با عنوان BPA FREE تولید و استفاده می شود.

امیدواریم که مسئولان امر در کشور نیز همراه با دیگر کشورهای جهان نسبت به الزام استفاده از کاغذهای حرارتی BPA FREE در دستگاه های کارتخوان و عابربانک ها، فروشگاه های زنجیره ای، عوارضی ها و ...  اقدام لازم را معمول کنند.

ایران پوشش صنعت فروشگاه های زنجیره ای کشورهای جهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر