کد خبر: 1033212 A

در گفتگو با ایلنا مطرح شد :

نگاه دولت به تولید کنندگان لوازم ورزشی و ما را به عنوان صنایع قبول ندارد و در زمینه پرداخت وام و تسهیلات و همچنین معافیت‌های بیمه‌ای هیچ کمکی به ما نکرده است.

مرتضی حق‌پرست، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم ورزشی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به شرایط اعضای این صنف گفت: این اتحادیه سال 68 تاسیس شد و حدود 1500 عضو رسمی دارد که حدود 200 عضو تولیدکننده و 1300 عضو فروشنده است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر فعالیت تولیدکنندگان ما در حوزه تولید پوشاک ورزشی است گفت: در بخش تولید کفش متاسفانه تکنولوژی‌های روز وارد نشده است و کفشهای تولیدی  در برخی رشته‌ها همچون والیبال، فوتبال، کشتی و کوهنوردی کاملا وارداتی است 

وی با اشاره به اینکه 95 درصد کفش‌های ورزشی وارداتی از کشور چین است افزود:‌ البته ما حدود 10 تولیدکننده کفش ورزشی در رشته‌ای مانند فوتبال را داریم اما  فناوری  آنها بروز نیست در حالی که  امروز در چین حتی کفش‌های برندهای معتبر اروپایی نیز تولید می‌شود.

حق‌پرست با تاکید بر اینکه هر کشوری در زمینه تولید لوازم ورزشی در یک نوع کالا در دنیا شناخته شده است گفت: به طور مثال در زمینه تولید توپ، پاکستان کشوری است که در دنیا شناخته شده است و حتی محصولاتش در اروپا نیز استفاده می‌شود در ایران نیز ما در زمینه پوشاک و لباس تولیدات خوبی داریم و می‌توانیم آن را صادر بکنیم اما متاسفانه صادرات ما به دلیل عدم ساماندهی انبوه نیست.

وی با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان در بخش‌هایی همچون دستمزد و بیمه گفت:‌ مزد کارگر در ایران از چین کمتر است اما متاسفانه ساماندهی بخش نیروی کار به بیراهه رفته است و ایجاد شغل‌های کاذب باعث شده تا نیروهای تخصصی کمتر به کار گرفته شود.

وی ادامه داد: گران بودن مواد اولیه، عدم تولید کالای باکیفیت به دلیل نبود علم روز، از مشکلات اصلی این صنف است در بحث نیروی کار ما به دلیل اینکه نیروی کار ارزان‌تری نسبت به چین داریم می‌توانیم با آن کشور رقابت کنیم و فقط کافی است تکنولوژی را وارد کشور کنیم.

وی یکی از مشکلات این بخش را تغییر مدیریت‌های کلان دانست و گفت:‌ چرا باید وزیر صمت چهار بار در یک دولت تغییر کند زمانی تصمیم گرفته شد که 20 درصد از واردکنندگان به سمت تولید هدایت شوند و به همین دلیل یکی از تولیدکنندگان مهم اروپایی به ایران سفر کرد و قرار شد با چند کارخانه تولید توپ همکاری کند و نتیجه آن تولید توپ استاندارد اروپایی در داخل و صادرات آن با برند ایران بود.

حق‌پرست درباره تولید سایر لوازم ورزشی همچون دستگاه‌های بدنسازی و میز پینگ پنگ و سایر ادوات باشگاه‌ها گفت: متاسفانه نوسانات ارز بر روی این بخش از تولیدات تاثیر زیادی گذاشته است البته در این بخش و در تولیدات کالاهایی همچون میز پینگ پنگ، فوتبال دستی و دستگاه‌های کششی بدنسازی به وضعیت خوبی رسیدیم که از واردات تقریبا بی‌نیاز شده‌ایم و تولیدات داخلی نیاز بازار را تامین می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اولین کاری که هر فردی که در بخش ورزش انجام می‌دهد تهیه لباس ورزشی است گفت: وقتی کسی که می‌خواهد وارد ورزش شود در بدو ورود نتواند لباس ورزشی خود را به دلایل مختلف همچون گران بودن و کیفیت پایین تهیه کند شاید حتی به صورت کلی از ورزش کردن منصرف شوند و این مساله به جامعه آسیب می‌زند.

حق‌پرست افزود: نوسانات قیمت ارز، عدم اطلاع کامل مسئولان از وضعیت بازار محصولات ورزشی تاثیر مستقیمی بر روی بازار گذاشته است متاسفانه مسئولان قوانینی را مصوب می‌کنند که این قوانین در زمان اجرا تاثیر منفی‌ بر روی تولیدکننده دارد و همین مساله باعث می‌شود تا توان تولیدکننده حتی از صد در صد به10 درصد برسد.

حق‌پرست با اشاره به بحث تاثیرکرونا بر این صنف گفت: گسترش بیماری کرونا نیز مزید بر علت شده است و حدود 50 درصد تولید ما متاسفانه افت کرده است و بیشتر کارخانه‌ها با ظرفیتی حدود 40 الی 50 درصد فعالیت می‌کند و دولت هیچ کمکی نیز به ما نکرده است و در بحث بیمه و مالیات وضعیت مانند سابق است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه تولیدکننده به جای اینکه تشویق شود توبیخ می‌شود، ادامه داد: نگاه دولت به ما نگاه صنفی است و ما را به عنوان صنایع قبول ندارد و در زمینه پرداخت وام و تسهیلات و همچنین معافیت‌های بیمه‌ای هیچ کمکی به ما نکرده است.

وی ادامه داد: چرا دولت در بحث بیمه کارگران در حالی که تولیدی‌ها تعطیل بودند و با حداقل ظرفیت کار می‌کردند هیچ معافیتی را اعمال نمی‌کند پیش از این ما برای پرداخت بیمه کارگران تا پنج کارگر باید 10 درصد حق بیمه پرداخت می‌کردیم و پنج کارگر به بالا باید 30 درصد حق بیمه بدهیم اما دولت در حال حذف آن معافیت پنج کارگر است.

7

 

95 درصد کفش‌های ورزشی وارداتی از کشور چین است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر