کد خبر: 1032101 A

مدیرعامل صدرمعادن ایرانیان خبر داد:

مدیرعامل شرکت صدرمعادن ایرانیان از افتتاح معدن مس مسگران در دهه فجر خبر داد.

به گزارش ایلنا از روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا، شهرام خراطی زاده مدیرعامل شرکت صدرمعادن ایرانیان با اعلام این خبر اظهار داشت:  در خصوص معدن مسگران شرکت صدرمعادن با فراز و نشیب زیادی  مواجه بود. در سال های ۹۲ و ۹۳ شرکت های اکتشافی متعددی در رابطه با این معدن فعالیت داشته اند که آخرین فعالیت اکتشافی مربوط به سال ۹۵ و توسط شرکت دایا معدن می باشد.

وی افزود: پس از تلاش و فعالیت های بسیار سرانجام شرکت صدرمعادن در ۹۸/۰۹/۲۷ موفق به اخذ گواهی کشف از سازمان صنعت معدن استان خراسان جنوبی گردید که با توجه به مدت زمان یکساله اعتبار گواهی کشف نهایتاً تا ۹۹/۹/۲۷ می بایست گواهی مذکور به گواهی بهره برداری تبدیل می گردید.

مدیرعامل صدرمعادن ایرانیان در خصوص مشکلات معدن ورزگ گفت: شرکت صدرمعادن در گذشته با مسائل و مشکلات متعددی مواجه بود با توجه به پروانه بهره برداری ۱۰ ساله در خصوص این معدن هیچگونه  فعالیت خاصی صورت نپذیرفته بود تا اینکه در بهمن ماه سال گذشته شورای معادن کشور رأی به بر سلب صلاحیت صدرمعادن از معدن ورزگ را صادر کرد که با توجه به پیگیری های مدیرعامل  وقت شرکت و مذاکرات صورت پذیرفته مجوز مذکور سه ماه تمدید شد اما با توجه به  شیوع ویروس کرونا مجدد فعالیت متوقف شد و مجدداً سازمان صنعت و معدن تصمیم داشت رأی سلب صلاحیت را به اجرا بگذارد.

وی در ادامه گفت: از زمان تصدی پست مدیریت عاملی شرکت صدرمعادن ایرانیان مکاتبات و پیگیری های انجام شده منجر به این نتیجه گردیدکه  حکم سلب صلاحیت را ملغی و شرکت صدرمعادن موفق به اخذ پروانه ۲ ساله برای شروع فعالیت بهره برداری گردید و مقرر شد بعد از ۲ سال با توجه به فعالیتی های صورت گرفته صورت مجوز بهره برداری معدن ورزگ تمدید شود.

خراطی زاده اظهار داشت : در خصوص معدن مسگران نیز مانند معدن ورزگ شرکت صدرمعادن با مسائل متعددی مواجه بود به این معنی که اگر تا ۹۹/۹/۲۷  اقدامات لازم  جهت دریافت پروانه بهره برداری انجام نمی پذیرفت،  پروانه کشف ابطال و  سازمان صنعت و معدن و تجارت استان خراسان جنوبی می توانست معدن را وارد مزایده کند.

مدیرعامل صدرمعادن با بیان اینکه روز چهارشنبه یکم بهمن ماه طرح مذکور از سوی نظام مهندسی معدن استان خراسان جنوبی مورد تصویب قرار گرفته و به سازمان صمت استان خراسان جنوبی جهت صدور پروانه بهره برداری ارجاع شده است افزود:  ما در حال حاضر در انتظار اعلام میزان وثیقه مورد نیاز از سوی سازمان صمت استان خراسان جنوبی جهت ادامه روند کار هستیم.

وی اظهار امیدواری کرد که در هفته جاری برای افتتاح بهره بردای از معدن مسگران در دهه مبارک فجر اقدام خواهد شد.

خراطی زاده در خصوص برنامه افتتاح بهره برداری معدن مسگران بیان کرد: هم اکنون شرکت صدرمعادن در حال عملیات  تجهیز معدن است تا انشاااله در هفته جاری با توجه به زیرسازی های انجام شده کانکس های خریداری شده مستقر و مقدمات بهره برداری و افتتاح رسمی انجام خواهد پذیرد.

وی افزود: تلاش ما بر این است که در دهه مبارک فجر مراسم افتتاح انجام پذیرد. امید است علاوه بر مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا و همچنین مدیران هلدینگ،  استاندار خراسان جنوبی، فرماندار سربیشه، رئیس کل سازمان صمت استان خراسان جنوبی حضور داشته باشند.  همچنین نماینده محترم مردم شریف سربیشه در مجلس شورای اسلامی نیز تمایل خود را جهت حضور در این مراسم ابراز داشته اند.

مدیرعامل شرکت صدرمعادن ایرانیان در خصوص میزان سطح برداشت و اعیار مواد استخراجی تصریح کرد: معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان خراسان جنوبی بر این اعتقاد هستند که تحقیقات اولیه  و مطالعات قبلی انجام شده از دقت کافی برخوردار نبوده  و لازم است که عملیات اکتشاف تکمیلی هم زمان با بهره برداری نیز انجام پذیرد.

وی افزود: بر اساس مستندات شرکت های اکتشافی بنابر سفارش شرکت صدرمعادن در مقاطع زمانی گذشته و مطالعات سازمان نظام مهندسی خراسان جنوبی  ۳۵۳ هزار تن ذخیره قطعی و ۵۳۶ هزار تن ذخیره احتمالی در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است ذخیره احتمالی با انجام اکتشافات تکمیلی قابل دسترسی خواهد بود و احتمال می رود ظرفیت واقعی بیش از ظرفیت در نظر گرفته شده باشد و در حال حاضر نهایتاً ظرفیت ۸۸۹ هزار تن برای شرکت صدرمعادن ایرانیان طرح بهره برداری آماده شده که همین میزان نیز به تصویب رسیده است.

شهرام خراطی زاده بیان کرد : طبق این طرح، ظرفیت استخراج سالیانه ۷۰.۶۰۰  تن در نظر گرفته است و عمر معدن بر اساس مطالعات حال حاضر ۵ ساله و درجه معدن نیز ۳ اعلام شده است که این نیز خبر خوبی است و ما امیدواریم که بتوانیم به ارقام و ظرفیت های بیش از ظرفیت اعلام شده دستیابی پیدا کنیم.

مدیرعامل صدرمعادن تصریح کرد: جهت طرح مذکور ۱۵ نفر پرسنل در نظر گرفته شده علاوه بر آن هزینه ماشین آلات، ساختمان، راه سازی و  اکتشافات تکمیلی ۶۶ میلیارد ریال برآورد هزینه سرمایه گذاری شده است که احتمال می رود با توجه به میزان تورم در سال آینده این مبلغ افزایش یابد. علاوه بر این برای هزینه های مرتبط با قیمت تمام شده مانند هزینه دستمزد و لوازم مصرفی  و هزینه های آتشباری احتمالی نیز ۳۵ میلیارد ریال برآورد شده است.

خراطی زاده با بیان این مطلب که بر اساس مطالعات و اطلاعات موجود عیار معدن ۰.۴ درصد می باشد لیکن با توجه به مشاهدات عینی این احتمال وجود دارد که درجه خلوص به مراتب بیشتر از اعیار اعلام شده باشد افزود: عمده مواد استخراجی مس خواهد بود که ممکن است فلزات دیگر نیز موجود باشند لیکن تا زمانی که آنالیز و مطالعات تکمیلی  صورت نپذیرفته اظهار نظر قطعی انجام نخواهد شد.

مدیرعامل صدرمعادن ایرانیان در خصوص این که تلاش های صورت گرفته چه تاثیری بر اقتصاد و جامعه خواهد داشت گفت : مس فلزی است گرانبها و پرکاربرد در تمام صنایع می باشد همچنین قیمت آن بر مبنای قیمت جهانی (LMB) تعیین می شود.

وی افزود: حوزه معدن جای بسیاری برای فعالیت دارد و حتی مقام معظم رهبری نیز در چندین سخنرانی به این امر اشاره داشته اند که حوزه معادن می بایست مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.

مدیرعامل صدرمعادن ایرانیان با بیان این امر که استان خراسان جنوبی دارای معادن بیشماری می باشد و  اخیراً نیز استاندار استان خراسان جنوبی نیز به این امر اشاره داشته اند که معادن راکد باید مورد بهره برداری قرارگیرد تصریح کرد: استان خراسان جنوبی جزء مناطق کمتر برخوردار کشور می باشد و در دل خاک این استان ذخایر با ارزش زیادی نهفته است هر آنچه که مورد بهره برداری در آن منطقه انجام گیرد علاوه بر این که بصورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال خواهد کرد ارزش افزوده بیشتری نیز ایجاد می گردد و  صندوق بازنشستگی کشوری و بازنشستگان معزز ما نیز می توانند از منافع آن بهره مند گردند.

وی بیان کرد: با توجه به مذاکرات انجام شده با مسئولین منطقه ویژه اقتصادی بیرجند و قول مساعدت همه جانبه و دریافت تسهیلات  با توجه به آمادگی زیرساخت ها امیدواریم بتوانیم امکان فرآوری را در آن منطقه ایجاد کرده و کاتد را از مواد اولیه ای که خود تولید کننده آن هستیم بدست آوریم. روشن است که قیمت فروش کاتد قابل مقایسه با فروش مواد خام اولیه نخواهد بود و قطعاً سود آوری خوبی برای هلدینگ و به طبع آن صندوق بازنشستگی کشوری و به طبع آن بازنشستگان معزز خواهد داشت.

مدیرعامل صدرمعادن در خصوص نام گذاری امسال توسط مقام معظم رهبری بیان کرد: از روزی که معدن ورزگ وارد مدار تولید شد تمام تلاش ما  بر این اساس بود که با حداکثر توان بهره برداری را به انجام رسانیم  و استراتژی خود را نیز بر مبنای همین امر تدوین کرده ایم.

خراطی زاده اظهار داشت : طبق طرح بهره برداری ظرفیت بهره برداری از معدن ورزگ حدود ۲۰۰ تن پیش بینی شده بود که به لطف خدا و تلاش همکاران هم اکنون این عدد نزدیک به ۳۵۰ تا ۴۰۰ تن در روز می باشد.

مدیرعامل شرکت صدرمعادن با بیان این امر که تهیه بیل مکانیکی جهت فعالیت استخراج یکی از چالش های پیش روی شرکت می باشد تصریح کرد: در حال حاضر به سبب فعالیت اجرایی سایر ارگان ها در منطقه اکثر بیل های مکانیکی درگیر کار می باشند همچنین به علت پرداخت مبالغ بالاتر از سوی همین دستگاه های اجرایی پیمانکاران انگیزه و تمایل زیادی برای همکاری با این شرکت نخواهند داشت. البته رفع این مشکل هم جزء الطاف الهی است که با وجود این مسائل و چالش ها در حال حاضر سه بیل مکانیکی در معدن ورزگ مشغول به کارمی باشند و برای معدن مسگران نیز مذاکراتی برای به کارگیری یک بیل در حال انجام است که صحبت های مقدماتی انجام شده و انشااله در سفر اواخر هفته جاری به بیرجند آن نیز نهایی خواهد شد و آماده خواهیم شد برای افتتاح رسمی معدن مسگران.

خراطی زاده در خصوص برنامه های آتی توسعه شرکت صدرمعادن گفت:دکتر عظیمی پور مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا از روزهای نخستین عنوان کردند صدر معادن باید به هلدینگ معدنی و صنعتی آتیه صبا و به طبع آن صندوق بازنشستگی کشوری تبدیل شود از آنجا که شرکت صدرمعادن ایرانیان در خراسان جنوبی از پیشینه خوبی برخوردار نبود و با چالش های متعددی با سازمان صمت استان و سازمان نظام مهندسی استان مواجه بود آنطور که می بایست نمی توانست به فعالیت خود ادامه دهد لیکن بر اساس آخرین مذاکره  با رئیس کل سازمان صمت استان خراسان جنوبی توانستیم از ایشان در خصوص فعالیت در معادن جدید نیز قول مساعدت دریافت کنیم که و پس از بهره برداری از معدن مسگران تا پایان سال و یا اوایل سال آینده معادن جدیدی دیگری نیز به مجموعه معادن شرکت صدرمعادن ایران اضافه گردد.

مدیرعامل صدرمعادن در خصوص انجام اکتشافات تکمیلی اظهار داشت: مدارک مربوط مناقصه که در حال آماده شدن است و نهایتاً تا اواخر بهمن ماه سال جاری در روزنامه سراسری و محلی جهت جذب پیمانکاران درج خواهد شد. هم اکنون هم آگهی تدوین شده است و هم ارزیابی کیفی پیمانکاران در حال آماده شدن است.

وی افزود: در این خصوص فرمتی برای ارزیابی در نظر گرفته شده که پیمانکاران متعددی مراجعه خواهند کرد بر اساس فرمت مربوطه مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت انشااله بتوانیم بهترین پیمانکاران را در این خصوص به خدمت بگیریم.

خراطی زاده در خصوص نقش هلدینگ آتیه صبا در پیشرفت و توسعه شرکت گفت: دکتر عظیمی پور مدیرعامل هلدینگ آتیه صبا  تا به حال از هیچ کمکی دریغ نکرده و تماماً از شرکت صدرمعادن ایرانیان پشتیبانی کرده اند، هم به لحاظ تصمیمات مدیریتی و هم به لحاظ اخذ مجوزهای لازم همه گونه حمایت کرده اند و ما کمال تشکر را از ایشان داریم و امیدواریم با سعی و تلاش در شرکت صدرمعادن موجبات سربلندی ایشان را فراهم کرده و همچنان حمایت و پشتیبانی فکری و مادی را داشته باشیم.

وی در آخر ادامه داد : در آستانه دهه مبارک فجر این ایام الله را به تمامی همکاران شرکت صدرمعادن، هلدینگ آتیه صبا و صندوق بازنشستگی کشوری تبریک می گویم.  انشااله بتوانیم از برکات این ایام مبارک بهره مند شویم و امیدواریم دعای خیر همه شامل حال ما باشد و خداوند در تحقق اهدافی که ترسیم کرده ایم ما را یاری بفرماید.

بازنشستگی دهه فجر فرماندار معدن معدن و تجارت استان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر