کد خبر: 782584 A

عضو شبکه هپاتیت کشور مطرح کرد:

عضو شبکه هپاتیت کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر درمان کامل هپاتیت C در ایران از طریق داروهای تولید داخل طی ۳ تا ۴ ماه انجام می‌گیرد، گفت: داروهای درمان هپاتیت C در داخل تولید می‌شود و تحت پوشش بیمه است.

به گزارش ایلنا، دکتر مهدی‌صابری فیروزی در آستانه برگزاری همایش روزجهانی هپاتیت اظهار داشت: مهمترین انواع هپاتیت که در ایران افراد را گرفتار می‌کند، نوع B و C هپاتیت است که نوعی بیماری مزمن کبدی به شمار می‌رود و عوارضی همچون ابتلا به سیروز کبدی و سرطان کبد را به همراه دارد.

وی افزود: ابتلا به این بیماری قابل پیشگیری است و می‌توان با پیشگیری از ابتلا به هپاتیت B وC می‌توان از بروز سرطان کبد و سیروز کبدی نیز جلوگیری به عمل آورد.

استاد پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: همایش روز جهانی هپاتیت با همکاری مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی، خیرین وزارت بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی کشور به همت شبکه هپاتیت برگزار می‌شود که جدیدترین دستاوردهای علمی و درمان‌های نوین همچنین راهکارهای تشخیصی جدید با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته مورد بحث و گفت و گو قرار می گیرد و به سمع و نظر حضار می‌رسد.

صابری در ارتباط با هپاتیت C گفت: در گام نخست تلاش کرده‌ایم در کشور برنامه‌هایی برای ریشه‌کنی هپاتیت C داشته باشیم. این بیماری کاملا درمان پذیر است و در صورتی که بیمار طی ۳ تا ۶ ماه روزانه یک قرص استفاده کند از این بیماری نجات می‌یابد و برای اینکه در آینده شاهد ریشه‌کنی این بیماری باشیم؛ مستلزم هماهنگی برنامه‌ها، تامین بودجه ها و شناسایی هر چه بهتر و بیشتر افراد پرخطر است که با یک تست ساده می توان بیماری آنها را تشخیص داد و جهت درمان آنها اقدام کرد

این عضو شبکه هپاتیت کشور خاطرنشان کرد در مورد هپاتیت B نیز گام های موثری جهت ریشه کنی آن برداشته شده است به طوری که از سال ۷۲ همه نوزادان در سه دوز پس از تولد نسبت به این بیماری واکسینه می‌شوند و از این طریق می‌توان از ابتلای افراد به این نوع از هپاتیت پیشگیری کرد.

وی بیان داشت: مهمترین علت ابتلا به هپاتیت B در کشور ما انتقال از مادر به فرزندپس از تولد است و در صورتیکه شناسایی این بیماری در مادر باردار انجام گیرد پس از تولد با تزریق یک آمپول می توان جان کودک را از ابتلا به این بیماری نجات داد.

وی با اشاره به اینکه با انجام واکسیناسیون نوزادان طی چند سال آینده ابتلا به هپاتیت B بسیار اندک خواهد شد و امید به ریشه‌کنی این بیماری در سال‌های آتی خواهیم داشت و  با درمان بیماران مبتلا به هپاتیت C از طریق دارو که خوشبختانه این دارو تحت پوشش بیمه قرار دارد و در داخل کشور نیز تولید می شود می توان در جهت ریشه‌کنی این هپاتیت نیز به صورت موفق عمل کرد.

ایران پوشش تولد دارو درمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر