کد خبر: 1038274 A

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران مطرح کرد:

مسئول اجرایی کنگره هفته سلامت مردان، مهمترین علل بروز ناباروری در مردان را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، دکتر نیما نریمانی درباره دلایل عمده ناباروری در مردان اظهار کرد: عوامل ژنتیکی و محیطی باعث بروز ناباروری در مردان می‌شود؛ مشکلات ژنتیکی، عواملی هستند که قابلیت کنترل‌اش را نداریم زیرا اختلالاتی هستند که در ژن افراد اتفاق افتاده‌اند؛ عوامل محیطی شامل سبک زندگی افراد است که در کشور ما پررنگ تر است.

وی افزود: سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر به خصوص تریاک، زندگی بی‌تحرک و چاقی از عوامل محیطی موثر بر ناباروری مردان است.

نریمانی ادامه داد: مشکلی که ما با بیماران خود داریم این است که وقتی به آنها توصیه می‌کنیم که مصرف سیگار و مواد مخدر را قطع کنند تا دچار مشکلات ناباروری نشوند، می‌گویند ما در اطرافیان خود افرادی را می‌شناسیم که این مواد مصرف می‌کنند و بچه‌دار هم شده‌اند؛ در این زمینه باید توجه داشت که بدن افراد با یکدیگر قابل مقایسه نیست؛ برخی افراد مستعد ناباروری هستند و وقتی با مشکل ناباروری به پزشک مراجعه می‌کنند باید حتماً عوامل محیطی ناباروری را از بین ببرند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه برخی بیماری‌های زمینه‌ای ممکن است باعث بروز ناباروری در مردان شود، تصریح کرد: بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری‌های خودایمنی و سرطان‌‌ها ممکن است باعث ناباروری شوند.

نریمانی با بیان اینکه مخاطرات شغلی بر بروز ناباروری موثرند، خاطرنشان کرد: کار کردن مردان در محیط‌هایی مانند دکل‌های مخابرات که میدان‌های مغناطیسی قوی دارند، حضور مداوم در محیط‌هایی که در معرض اشعه ایکس قرار دارند، افرادی که در محیط‌های گرم مانند موتورخانه‌ها و سوناها کار می‌کنند از عواملی است که می‌تواند روی باروری مردان تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: راننده‌ها به دلیل آنکه زیاد یک جا می‌نشینند و تحرک کمی دارند دمای بدن‌شان و در نتیجه دمای بیضه‌های‌شان افزایش می‌یابد و باعث افزایش خطر ناباروری می‌شود.

وی با بیان اینکه مصرف برخی داروها ممکن است بر باروری مردان اثرگذار باشد، گفت: مصرف داروهای اعصاب و روان و فشار خون و بسیاری از داروهای دیگر می‌تواند باعث بروز ناباروری در مردان شود.

وی با بیان اینکه اولین اقدام برای زوجین نابارور باید بررسی آقایان باشد، خاطرنشان کرد: در وهله اول مردان می‌توانند به اورولوژیست‌ها مراجعه کنند تا اگر نیازی به برخی درمان‌ها بود، در ابتدا روی مردان انجام شود؛ یکسری جراحی‌ها برای آقایانی داریم که اسپرم‌شان ضعیف است؛ جراحی واریکوسل در برخی موارد توصیه می‌شود.

نریمانی با بیان اینکه برخی جراحی‌های پیشرفته در آقایانی انجام می‌شود که اسپرم ندارند، خاطرنشان کرد: قبلاً به این افراد توصیه می‌شد که اسپرم اهدایی دریافت کنند اما اکنون به آنها توصیه می‌شود که با انجام جراحی‌های پیشرفته، اگر زمینه ژنتیکی آنها فراهم باشد، اسپرم را از داخل بیضه‌هایشان پیدا کنیم‌ در برخی موارد بین 30 تا 70 درصد می‌توان اسپرم بیمار را از بیضه‌هایش استحصال کرد تا بتواند باروری موفقی داشته باشد.

ایران چاقی دانشگاه علوم پزشکی سیگار مردان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر