کد خبر: 198479 A

اظهارات یک نمایشنامه‌نویس در پاسخ به حواشی تدفین سیمین بهبهانی:

جای تعجب است که چگونه مراسم تدفین و تشییع بانو بهبهانی برای این جمع مهم شده است حال آنکه، قبل از آن وضعیت زیستی و ناراحتی های بانو از برخی محرومیت ها و محدویدت ها، برایشان اهمیت نداشته؟

حامد داراب؛ شاعر و نمایشنامه‌نویس؛ در حاشیه مراسم ختم سیمین بهبهانی گفت: سیمین بهبهانی هویت اعتراضی غزل و تغزل ایران بود.

حامد داراب در گفتگو با خبرنگار ایلنا؛ درباره حاشیه‌های پس از درگذشت سیمین بهبهانی به این نکته اشاره کرد که: متاسفانه روز جمعه مجری مراسم تشییع ایشان با برنامه‌ای از قبل تایین شده، حرف‌هایی زدند که حساسیت را نسبت به مراسم تالار وحدت و خاکسپاری در بهشت زهرا زیاد کرد، در صورتی که پیکر بانو بهبهانی با کلمه لااله الاالله به تالار وحدت وارد شد و همچنین پس از غسل تا رسیدن به جایگاه نماز نیز دعای اهل قبور خوانده شد و از آنجا برای رساندن پیکر ایشان به ماشین حمل، برای رسیدن به آرامگاه خانوادگی نیز؛ مردم پیوسته صلوات می‌فرستاند. اما عده‌ای محدود، که در زمان زنده بودن ایشان بارها بر وی تاخته بودند، به دلیل حضور نداشتن، حدیث‌های ناصواب عده‌ای هم‌مسلکانشان را باور کرده و گفتند در مراسم هلهله و سوت و دست زدن برپا بوده.

وی که یکی از شاگردان سیمین بهبهانی است؛ ادامه داد: برای بنده جای تعجب است که چگونه مراسم تدفین و تشییع بانو بهبهانی برای این جمع مهم شده است حال آنکه، قبل از آن وضعیت زیستی و ناراحتی‌های بانو از برخی محرومیت‌ها و محدودیت‌ها، برایشان اهمیت نداشته؟

او اضافه کرد: خوشبختانه در مراسم ختم بانو بهبهانی اقشار مختلف مردم درکنار چهره‌های بزرگ هنری و ادبی و فرهنگی نشستند و برای او سوگواری کردند، که این خود پاسخی محکم به حواشی است. خانم بهبهانی تنها شخصیت تاثیرگذار سال‌های گذشته بودند که در میان اهالی سینما، تئاتر، موسیقی و ادبیات، طرفداران فراوانی داشتند و مجلس خاکسپاری و ختم ایشان چنین گستره‌ای را دقیق نمایان کرد.

داراب درباره کمک و حمایت‌های سیمین بهبهانی به شاعران جوان گفت: خانم، تا هرجا که می‌توانستند از شاعران جوان در هر سبک و سیاقی حمایت می‌کردند. ایشان مجموعه شعرهایی که به دستشان می‌رسید را با دقت و ظرافت نظر می‌خواندند و بر آن مکتوبه‌ای می‌گذاشتند. برای ایشان وضعیت شعر جوان درجه بالای اهمیت را داشت و همیشه نسبت به این گستره نگران بودند. کمتر شخصی در سن و سال خانم سراغ داشتیم که چنین مدام پیگیر وضعیت شعر جوان باشد و البته همین مداومت، باعثشد اندیشه او در شعر جوان تاثیر ژرفی داشته باشد.

داراب در پاسخ به این سوال که گرایش برخی نویسندگان در تحریم خاکسپاری ایشان را چگونه ارزیابی می‌کنید؛ اظهار کرد: بانو عضو کانون بودند و کانون باورها و مسلک‌هایی خاص دارد که اعضای آن حتما نمی‌توانند روی آنها که اساسی‌ترین مولفه‌هاست پای بگذارند. با این حال حضور همه صداها و همه نظرهای مختلف، در مجلس ختم ایشان، به این حواشی پایان داده است.

وی در پایان گفت: سیمین بهبهانی معاصر ما و معاصر همه آیندگان ماست. غزل‌های او بخصوص بعداز انقلاب اسلامی ایران، تا روزی که زنده بود، نشان دهنده همه آن چیزی است که بر این ملت رفته. همچنین تاثیر شدید او بر ادبیات معاصر فارسی‌زبانان در افغانستان، پاکستان و تاجیکستان، مشهود است.

سیمین بهبهانی حامد داراب چرا سیمین برای عده‌ای مهم شد؟
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر