کد خبر: 999316 A

معارض سعودی در گفت‌وگو با ایلنا:

معارض سعودی تاکید کرد که کودکان محکوم به اعدام در عربستان جرم حقیقی ندارند و تنها جرم منسب به آنها مشارکت در تظاهرات و حکم آن اعدام است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اعدام مجرمانی که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته و طبق قوانین بین‌المللی کودک به حساب می‌آیند، در عریستان سعودی همواره رواج داشته و در سال‌های اخیر با عیان‌تر شدن نقض حقوق بشر در میان سران آل سعود، گروه‌های دفاع از حقوق کودکان، موجی از اعتراض‌ها را علیه این رژیم به راه انداخته‌اند.

جرم کودکان محکوم به اعدام در عربستان، شرکت در تظاهرات علیه ظلم است

«انس الغامدی»، معارض سعودی مقیم ایالات متحده آمریکا در تشریح ماهیت اعدام کودکان در عربستان سعودی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا گفت: این کودکان که به اعدام محکوم شده‌اند، تابعیت سعودی دارند. غصه داستان اینجاست که این کودکان هستند که محکوم به اعدام می‌شوند. آنها کم سن و سال بوده و بزرگسال نیستند. جرم این کودکان ماهیت حقیقی ندارد. جرم آنها این است که در تظاهرات علیه ظلم شرکت کرده‌اند. تظاهرات در عربستان مساوی با اعدام آنهاست. این کودکان برای این عمل شرافتمندانه به خیابان‌ها رفتند؛ عملی که رژیم سعودی مانند همه رژیم های سرکوبگر جرم می‌داند.

رژیم سعودی، محاکمه‌های صوری و نمایشی علیه همه شهروندان، سنی یا شیعه به راه می‌اندازد

این معارض سعودی گفت: کودکان تا زمانی که به سن بلوغ نرسیدند، در زندان بودند و تنها ظرف چند هفته مجازات اعدام صادر می شود. رژیم سعودی، محاکمه‌های صوری و نمایشی علیه همه شهروندان، سنی یا شیعه به راه می‌اندازد که نمونه‌های بارز آن شیخ «نمر باقر النمر» و شیخ «سلمان العوده» هستند.

الغامدی در ادامه افزود: به دقت نگاه کنید، رژیم سعودی هفته گذشته یک دادگاه جعلی و دروغین آغاز کرد. آنها کودکان بی‌گناه را بمباران می‌کنند، آن وقت چگونه می‌توان انتظار داشت که از شرکت‌کنندگان در تظاهرات به آسانی عبور کنند. صحنه یمن را نگاه کنید، کودکان بی‌گناه چگونه بمباران می شوند و جان می‌دهند، آیا وضعیتی بهتر از اعدام دارند.  

کودکان در زندان‌های آل سعود از کمترین حقوق انسانی بی‌بهره هستند

این معارض سعودی درباره وضعیت سلامتی زندانیان و کودکان محکوم به اعدام گفت: وضعیت همه بازداشت‌شدگان در زندان‌های آل سعود بسیار بد است، بهداشت، غذا و دارو برای زندانیان نادیده گرفته می‌شود و آنها شکنجه جسمی و روانی می‌شوند. حال چگونه با کودکان رفتار می شود و آنها  تاب می‌آورند، بر همه پوشیده است.

نظام بین‌الملل چهره‌ای دو رو و منافق دارد/ اموال مردم عربستان هزینه چاپلوسی از این رژیم می‌شود

وی درباره واکنش جامعه جهانی و نهادهای بین‌الملل نسبت به صدور حکم اعدام برای کودکان و اینکه آیا قانونی بین‌المللی و بازدارنده در این زمینه وجود دارد یا خیر، گفت: نظام بین‌الملل چهره‌ای دو رو و منافق دارد که پول و اموال مردم عربستان را هزینه چاپلوسی از این رژیم می‌کند. هیچ اتفاق بازدارنده و عملی در عرصه بین الملل در این زمینه نیفتاده است.

الغامدی درباره امکان دسترسی کودکان به وکیل برای دفاع از حقوق خود گفت: دو وکیل  به نام‌های «علی آل احمد» از طایفه قطیف و «علی الادریسی» در واشنگتن هستند که برای پیگیری حقوق کودکان در حبس تعیین شده اند. 

وی گفت: یک مثال ساده برای اوج جنایت آل سعود، جنایت اعدام سه نفر از زندانیانی است که در سال ۱۹۴۷ میلادی به دلیل مسائل عقلی و روانی حکم اعدام آنها لغو شده بود اما باز اعدام شدند. در حال حاضر نیز دو کودک از قبیله «الحویطات» یکی ۹ ساله و دیگری ۱۲ ساله محکوم به اعدام هستند.

رژیم سعودی مانند عروسک خیمه‌شب‌بازی در دست کاخ سفید است

این معارض سعودی درباره سرنوشت کودکان زندانی که حکم اعدام در انتظارشان است، گفت: به احتمال زیاد با روی کار آمدن دولت «جو بایدن» در آمریکا این کودکان آزاد خواهند شد زیرا آل سعود از حزب دموکرات بیمناک است.  با این حال، رژیم سعودی مانند عروسک خیمه‌شب‌بازی در دست کاخ سفید است و به هر سو که دولت آمریکا اراده کند، می‌چرخد.

عربستان انس الغامدی اعدام کودکان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر