کد خبر: 989967 A

وبسایت تخصصی آمریکا از خیز سناتورهای آمریکایی برای تهیه پیش‌نویس قانونی جهت محدودیت فروش جنگده های اف-‌۳۵ خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیاالیوم، وبسایت تخصصی «برکینگ دیفنز» فاش کرد که در حال حاضر لایحه‌ای در مجلس سنا در حال آماده‌سازی است که طبق آن کشورهایی که مایل به خرید جنگنده‌های اف-‌۳۵ هستند نباید سلاح‌های پیشرفته خارجی مانند موشک های اس-۴۰۰ روسیه را خریداری کنند.

این وبسایت مختص امور نظامی تاکید کرد که از جمله لایحه‌های مورد بررسی در آمریکا، طرح ابتکاری «الیوت انگل»، از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکاست مبنی بر اینکه هر یک از کشورهای خاورمیانه که مایل به خرید جنگنده‌های اف-۳۵ و سایر سلاح‌های پیشرفته آمریکا هستند، باید واشنگتن را در جریان اهداف و برنامه‌های مرتبط با استفاده از این سلاح‌های خریداری شده قرار دهند.

این پایگاه نوشت: «کشورهای غیر عضو ناتو مانند فنلاند و سوئیس نیز در حال بررسی خرید جنگنده‌های اف-‌۳۵ هستند و آن‌ها نیز در صورت تصویب این طرح باید قوانین جدید را رعایت کنند.»

این سایت ماه گذشته اعلام کرد که آمریکا فروش جنگنده‌های اف-‌۳۵ به امارات را برای اسرائیل با اعطای امکان دسترسی مستقیم این رژیم به ماهواره‌های مخفی آمریکا برای شناسایی زود هنگام موشک‌های بالستیک جبران می‌کند. 

بلومبرگ پیشتر به نقل از برخی منابع گزارش داده بود که وزارت دفاع آمریکا به کنگره اطلاع داده است که از پیشنهاد فروش ۵۰ جنگنده اف-‌۳۵ به امارات پشتیبانی می‌کند.

«مارک اسپر»، وزیر دفاع آمریکا نیز تاکید کرده است که برتری نظامی اسرائیل در خاورمیانه که با سازوکار اندازه‌گیری کیفی نظامی اداره می‌شود‌، پس از فروش احتمالی جنگنده‌های اف-‌۳۵ به امارات نیز ادامه خواهد یافت.

 

 

 

آمریکا امارات پیش نویس جنگنده های اف- 35
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر