کد خبر: 983345 A

دولت چین به واشنگتن هشدار داد که در پاسخ به اقدام وزارت دادگستری آمریکا به تعقیب محققان چینی وابسته به ارتش این کشور اتباع آمریکایی را در کشورش بازداشت می‌کند.

. به گزارش ایلنا، روزنامه وال استریت ژورنال روز گذشته -شنبه- گزارش داد که دولت چین در واکنش به تعقیب محققان چینی وابسته به ارتش چین توسط وزارت دادگستری آمریکا به واشنگتن هشدار داده ‌که ممکن است آمریکایی‌ها را در چین بازداشت کند.

این روزنامه به نقل از منابع آگاه ‌نوشت: «مقامات چینی در این باره هشدارهای پیاپی از طریق کانال‌های مختلف به مقامات دولت آمریکا داده‌اند.» 

وزارت خارجه آمریکا طی یادداشتی ارشادی در ۱۴ سپتامبر در مورد مسافرت به چین هشدار داده و اعلام کرده بود که دولت پکن برای کسب امتیاز در مذاکره با دولت‌های خارجی اقدام به بازداشت خودسرانه و ممنوعیت خروج شهروندان آمریکایی و دیگران می‌کند.

کاخ سفید پرسش‌هایی را در این زمینه به وزارت ‌خارجه ارجاع داد. این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «به دولت چین -‌در بالاترین سطح‌- نگرانی‌مان را نسبت به اقدامات خودسرانه پکن در اجرای ممنوعیت خروج شهروندان آمریکایی و شهروندان سایر کشورها بیان کرده و این کار را تا زمانی که شاهد روندی شفاف و منصفانه نباشیم، ادامه خواهیم داد.»

سفارت چین در واشنگتن روز شنبه به درخواست‌ها برای اظهار نظر ‌در این زمینه پاسخی نداد.

 

پکن واشنگتن بازداشت محققان چینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر