کد خبر: 981633 A

معاون سفیر چین در سازمان ملل که در صورت لزوم ، چین در قبال استقرار موشک واشنگتن اقدامات مقابله‌ای قاطع انجام خواهد داد.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، «جینگ شوانگ»، معاون سفیر چین در سازمان ملل اعلام کرد که در صورت لزوم ، چین در قبال استقرار موشک آمریکا اقدامات مقابله‌ای قاطع انجام خواهد داد.

وی ایالات متحده را بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت استراتژیک جهانی توصیف کرد، زیرا واشنگتن از معاهدات بین‌المللی خارج می‌شود، کنترل تسلیحات دو‌جانبه و چند‌جانبه را تضعیف می‌کند و تریلیون‌ها دلار برای مدرن‌سازی سلاح‌های هسته‌ای سرمایه‌گذاری می‌کند.

 جینگ شوانگ از واشنگتن به دلیل توسعه و استقرار نامحدود سیستم دفاع موشکی جهانی و تلاش برای استقرار موشک‌های زمینی میان‌برد و کوتاه‌برد در مناطق آسیا و اقیانوسیه و اروپا انتقاد کرد.

 پکن از واشنگتن خواست که از گسترش موشک جلوگیری کند.

نماینده دایم چین تأکید کرد که کشورش در ابتدا خواستار ممنوعیت کامل سلاح‌های هسته‌ای و متعاقبا از بین بردن آن‌ها شده است. علاوه بر این، چین نخستین کشوری بود که سیاست عدم استفاده از سلاح هسته‌ای را اتخاذ کرد و آماده مشارکت در گفت‌وگوی عینی درباره ثبات استراتژیک است.

وی تاکید کرد که کشورش از شرکت در روند خلع سلاح هسته‌ای امتناع نمی‌کند. با این حال‌، چین در به اصطلاح گفت‌و‌گوهای سه‌جانبه کنترل تسلیحات شرکت نخواهد کرد.

 

چین آمریکا استقرار موشک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر