کد خبر: 981522 A

نخستین روز رسیدگی به صلاحیت قاضی پیشنهادی رئیس‌جمهوری آمریکا برای عضویت در دیوان عالی آمریکا آغاز شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، نخستین روز رسیدگی به صلاحیت قاضی «امی کانی برت» نامزد جایگزینی «روث بیدر گینزبرگ» در دیوان عالی آمریکا آغاز شده است.

ریاست این جلسه بر عهده «لیندزی گراهام» سناتور ارشد کارولینای جنوبی است که از حامیان پر و پاقرص «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا است.

گراهام که همچون دونالد ترامپ در روز سوم نوامبر باید برای بقا بر صندلی خود بجنگد و در ایالت خود با نامزد دموکرات‌ها برای کرسی سنا رقابت کند، قول داده که روند رسیدگی به صلاحیت برت را طی یک یا دو هفته تکمیل و آماده بردن به صحن علنی سنا کند.

این در حالی است که دو نفر از اعضای کمیته قضایی سنا به علت ابتلا به کرونا در قرنطینه خانگی هستند. آنها در جلسه ۲۶ سپتامبر کاخ سفید که اتفاقا برای معرفی قاضی برت برگزار شده به کرونا مبتلا شدند. ۳۵ نفر از مدعوین آن مراسم اکنون به کرونا مبتلا شدند؛ از جمله دونالد ترامپ.

این اتفاق گره خورده به استراتژی دموکرات‌ها برای مخالفت با نامزدی قاضی برت که به عقیده آنها به علت سابقه محافظه‌کارانه خود ممکن است در ظرف کمتر از یک ماه دیگر با رای سرنوشت‌ساز خود قانون بیمه همگانی که در دوره باراک اوباما تصویب شد را لغو کند؛ چرا که قرار است دیوان عالی آمریکا روز دهم نوامبر به پرونده‌ای درباره بخشی از قانون بیمه درمانی منسوب به اوباماکر رسیدگی کند و در صورت ورود برت به این دیوان او می تواند به همراه پنج قاضی محافظه‌کار دیگر، اکثریتی خلل ناپذیر در این بالاترین نهاد قضایی آمریکا به وجود آورد.

همزمان جمهوری‌خواهان که از عزم خود برای تایید قاصی برت قبل از روز انتخابات سخن گفته‌اند - و رای کافی هم برای آن دارند - می‌گویند دموکرات‌ها با هدف گرفتن عقاید مذهبی قاضی برت و این که او یک کاتولیک مومن است، بدون توجه به سوابق درخشان او در عرصه قضایی و دانشگاهی، تلاش دارند مردم آمریکا را بهراسانند که او ممکن است علاوه بر بیمه درمانی اوباما، با قانونی بودن سقط جنین هم مخالفت کند.

در میان نبرد سناتورها، منتقدان لیندزی گراهام که ریاست روند بررسی این صلاحیت را دارد، او را به «فریبکاری و تظاهر علنی» متهم می ‌نند چرا که او در سال ۲۰۱۶ و هنگامی که باراک اوباما نامزد خود (مریک گارلند) برای جایگزینی قاضی فقید «آنتونی اسکلیا» را به سنا معرفی کرد، بارها به خبرنگاران گفت و از آنها خواست که نوار گفته‌های او را به عنوان سند حفظ کنند؛ این که از نظر او «رسیدگی به صلاحیت نامزدهای دیوان عالی کشور نباید در سالی که انتخابات ریاست جمهوری پیش رو است روی دهد».

 

امی کانی برت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر