کد خبر: 976828 A

امانوئل ماکرون خبر داد:

رئیس‌جمهوری فرانسه از لایحه دولتش برای مقابله با آنچه که آن را «جدایی‌طلبی مذهبی» و ممانعت از نفوذ دیدگاه‌های افراط‌گرایانه اسلامی عنوان کرد، پرده برداشت.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهوری فرانسه، روز گذشته -جمعه- از لایحه دولتش برای مقابله با «جدایی‌طلبی مذهبی» و ممانعت از نفوذ دیدگاه‌های افراط‌گرایانه اسلامی خبر داد.

رئیس‌جمهوری فرانسه گفت که قصد دارد با لغو سیستم آموزش و تربیت امام‌های مساجد و وعاظ مذهبی در خارج از کشور، اسلام در کشورش را از نفوذ خارجی آزاد کند.

این لایحه که پیش‌نویس آن قرار است تا پایان سال جاری میلادی در اختیار شورای وزیران قرار گیرد و اوایل سال آینده میلادی نیز به پارلمان فرانسه ارائه شود محدودیت‌هایی برای آموزش و فعالیت محافل و تشکل‌های اسلامی ایجاد می‌کند.

بر این اساس، همچنین قرار است نظارت بر شیوه تربیت و آموزش امامان جماعت و وعاظ اسلامی و نیز کنترل بر چگونگی تامین اعتبارهای مالی و بودجه نهاد‌های مذهبی تقویت شود.

کاخ الیزه یکی از اهداف این طرح را مقابله با زیرپا گذاشتن ارز‌ش‌های جمهوری از راه منحرف کردن مذاهب عنوان کرده است.

در بیانیه الیزه از این لایحه به عنوان «جمهوری در عمل» یاد و هدف از طرح آن دفاع از جمهوری و ارزش‌های آن، همچنین احترام به وعده‌های «برابری و رهایی» اعلام شده است.

ماکرون همچنین گفت که اسلام هم اکنون ‌در سراسر دنیا با بحران روبرو است.

رئیس‌جمهوری فرانسه تصریح کرد که بحران کنونی اسلام نه تنها در کشور وی بلکه در سراسر جهان مشهود است. وی این «بحران عمیق» را ناشی از تنش‌هایی دانست که در بسیاری از نقاط و کشورهای جهان میان بیناد‌گرایان اسلامی، پرو‌ژه‌های مذهبی، سیاست و سیاستمداران درگرفته و به یک رویکرد خشن و سخت منتهی شده است.

فرانسه اسلام امانوئل ماکرون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر