کد خبر: 970993 A

مقام روس:

رئیس کمیته بین‌المللی شورای فدراسیون روسیه، پیشنهاد آمریکا درباره پیمان استارت را تلاشی برای تحت فشار قرار دادن مسکو نامید.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، «کنستانتین کوساچف» رئیس کمیته بین‌المللی شورای فدراسیون روسیه گفت که فشاری که ایالات متحده به روسیه در زمینه کنترل تسلیحات وارد می‌کند، شبهاتی را در مورد تمایل واشنگتن برای دستیابی به توافق ایجاد می‌کند.

از سوی دیگر، سناتور «ولادیمیر ژاباروف» اعلام کرد که بیانیه واشنگتن در مورد آمادگی ایالات متحده برای مذاکره با روسیه در مورد خلع سلاح ممکن است به دلیل منافع داخلی این کشور باشد.

وی گفت: «می‌توان چنین پیشنهادی را ارائه داد تا سپس به جهانیان و مردم کشورش بگوید، روسیه پیشنهادهای ما را برآورده نمی‌کند. در صورتی که شرایط غیرقابل پذیرشی (برای روسیه) از قبل تعیین شده است».

ژاباروف در پایان اظهار کرد: «این بی‌ادبی حتی ارزش پاسخگویی ندارد».

این سیاستمدار در پایان گفت که روسیه آماده مذاکره است، اما فقط با شرایط برابر».

بر اساس این گزارش، «مارشال بیلینگزلی» نماینده ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا در خصوص کنترل تسلیحات اعلام کرد که ایالات متحده به روسیه پیشنهاد داده است که یک تفاهم نامه در مورد سلاح به عنوان یک پیمان کامل چند جانبه امضا کند.

وی افزود که آنچه در این مرحله پیشنهاد می‌کنیم، معاهده‌ای نیست که به تصویب سنا نیاز داشته باشد. اما ما انتظار داریم که این تفاهم‌نامه در نهایت به یک پیمان کامل تبدیل شود.

پیمان استارت نو تنها توافق برای ایجاد محدودیت تسلیحاتی بین روسیه و ایالات متحده است که این توافق نیز پس از پنجم فوریه ۲۰۲۱ منقضی می‌شود.

 

پیمان استارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر