کد خبر: 970694 A

منابع آگاه روز گذشته -شنبه- از مذاکرات ولیعهد ابوظبی با پنتاگون برای انتقال پایگاه هوایی «اینجرلیک» آمریکا از ترکیه به امارات خبر دادند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه الخلیج الجدید، منابع آگاه روز گذشته -شنبه- از مذاکرات ولیعهد ابوظبی با پنتاگون برای انتقال پایگاه هوایی «اینجرلیک» آمریکا از ترکیه به امارات خبر دادند.

منابع آگاه اعلام کردند که «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی در حال انجام مذاکره با وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) برای انتقال پایگاه هوایی «اینجرلیک» آمریکا از ترکیه به امارات است.

این منابع توضیح دادند که مذاکرات بن زاید با هدف تعمیق روابط امارات با کشور آمریکا صورت می‌گیرد که آن را تنها راه در اولویت قرار دادن منافع استراتژیک ابوظبی می‌بیند.

به گفته این منابع، تحولات اخیر امارات به ویژه در زمینه امضای توافق سازش با اسرائیل و تحرکات ابوظبی در لیبی و شرق دریای مدیترانه در همین راستا صورت گرفته است.

امارات همزمان برای طرح‌های استراتژیک اقتصادی و نظامی با همکاری با پنتاگون و موسسه‌های بزرگ اقتصادی و مالی آمریکا در صحنه جنوب یمن و برخی جزایر یمنی از جمله سقطری برنامه‌ریزی میکند.

منابع مذکور تاکید کردند که اگر عقبنشینیها در چارچوب منافع استراتژیک امارات نباشد،‌ بن زاید برای احدی حتی «دونالد تارمپ»، ‌رئیس‌جمهوری آمریکا قدمی عقبنشینی نخواهد کرد.

«رجب طیب اردوغان»، رئیسجمهوری ترکیه بارها به پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در پایگاه اینجرلیک که گزارشها حاکی از وجود کلاهکهای هستهای در این پایگاه است،‌ تهدید کرده بود.

 

پنتاگون ترکیه پایگاه هوایی اینجرلیک بن زاید
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر