کد خبر: 965920 A

مجلسی در گفت‌وگو با ایلنا:

کارشناس مسائل آمریکا: رئیس‌جمهوری ایالات متحده شخصی است که قراردادی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار با عربستان سعودی منعقد کرد و به این جهت معتقدم که اظهارات او در مورد لابی تسلیحات و پنتاگون یک نوع خودزنی به حساب می‌آید.

«فریدون مجلسی» کارشناس مسائل آمریکا در تشریح دلایل تنش جدید میان رئیس جمهوری ایالات متحده و مقام‌های نظامی این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: چندی پیش مجله آتلانتیک گزارشی منتشر کرد که در بخشی از آن به نقل قول از ترامپ مساله‌ای بیان شده بود که باعث ایجاد واکنش‌های بسیار منفی از سوی عموم مردم آمریکا و سایر طیف‌های این کشور شد. بخش مهم گزارش مذکور درباره مسخره کردن کهنه‌سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ جهانی اول بود که ترامپ آنها را بابت کشته شدنشان «بازنده» توصیف کرد. این سخنان ترامپ موجب شده تا نظامیان، کهنه‌سربازان و حتی شهروندان آمریکا علیه مواضع رئیس جمهوری آمریکا دست به انتقادهای تند و تیز بزنند. از سوی دیگر این مساله موجب شده است تا سایر رسانه‌های ایالات متحده هم اسناد دیگری از ترامپ و نگاه او به سربازان حاضر در جنگ‌های آمریکا منتشر کنند.

وی ادامه داد: در بخشی دیگر از گزارش آتلانتیک آمده «زمانی که ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ میلادی مبارزه می‌کرد، مک‌کین یکی از منتقدان وی بود و یک بار ترامپ گفت که مک‌کین یک قهرمان جنگ بود؛ چراکه او اسیر شده بود. من افرادی را دوست دارم که اسیر نمی‌شوند». در جای دیگری از این مقاله ادعا شده، هنگامی که مک‌کین در سال ۲۰۱۸ میلادی فوت کرد، ترامپ نمی‌خواست پرچم‌های کاخ‌سفید را به صورت نیمه افراشته درآورد. این مولفه‌ها را اگر در کنار هم قرار دهیم، به خوبی این موضوع مشخص می‌شود که ترامپ دچار یک تضاد جدی شده و حالا که تنها کمی به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ وقت باقی مانده، این اختلاف دیدگاه و گفتار علنی شده است. اگر سخنان مذکور از سوی جناحِ چپِ حزب دموکرات مطرح می‌شد، برای بسیاری این موضوع قابل درک بود اما حالا که ترامپ منشأ این اظهارات است هیچ‌کس، حتی هم‌حزبی‌های او نمی‌توانند درک کنند که رئیس جمهور آمریکا چنین تفکراتی در ذهن دارد و دو سال پیش آن را در پاریس به زبان آورده است.

این دیپلمات پیشین کشورمان با اشاره به حمله ترامپ علیه پنتاگون و نظامیان آمریکا گفت: در همین راستا یک اتفاق دیگر رخ داد که آن حمله تمام قدِ رئیس جمهوری آمریکا به قوای نظامی و نظامیان این کشور بود. ترامپ اعلام کرده که رهبران و روسای پنتاگون از وی خوششان نمی‌آید و آنها را متهم کرد که کاری جز جنگ‌افروزی ندارند و این مساله خوشحالی مداوم کارخانه‌های تولید تسلیحات را در پی دارد. این اظهارات دقیقاً در زمانی مطرح شده که طرفداران او در ایالات‌های مختلف آمریکا تا دندان مسلح هستند و در حال مقابله با مخالفانش در بحث جنبش «زندگی سیاهپوستان اهمیت دارد»، هستند. ترامپ و طیف منتسب به او از مخالفان برچیده شدن سلاح در ایالات متحده هستند و حتی اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد کارخانه‌های ساخت تسلیحات آمریکا از کمپین ترامپ در سال ۲۰۱۶ میلادی حمایت پشت پرده کرده‌اند. ترامپ طی چهار سالی که در کاخ‌سفید حضور دارد، حتی در مورد کشتار در مدارس آمریکا توسط تسلیحات اتوماتیک واکنش نشان نداد و تمام این مسائل نشان می‌دهد که این ترامپ است که تمام قد در ارتباط با ساختار قدرت و پشت پرده آمریکا است.

وی افزود: موضوع این است که ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به دنبال آن است تا بتواند با سخنان هیجان‌انگیز مجدداً این حس را به پایگاه اجتماعی خود القا کند که او یک ناسیونالیست دو آتشه است. از جهتی دیگر باید متوجه باشیم که ترامپ با این کار می‌خواهد گافِ سیاسی خود که توسط مجله آتلانتیک منتشر شده است را پوشش دهد. بر هیچ‌کس پوشیده نیست که کارخانه‌های ساخت تسلیحات در آمریکا چه میزان سوددهی دارند یا تا چه حد با پنتاگون و ساختار قدرتِ ایالات متحده در ارتباط هستند، اما مساله اینجاست که ترامپ شخصی است که قراردادی به ارزش ۱۱۰ میلیارد دلار با عربستان سعودی منعقد کرد و به این جهت معتقدم که اظهارات او یک نوع خودزنی به حساب می‌آید. از منظری دیگر، منابعی در ایالات متحده اعلام کرده‌اند که ترامپ به دنبال تغییرِ مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا است و به نظرم آشوبی که به پا کرده تا حدودی به همین مساله ربط دارد. او حالا در محاصره مخالفانی است که روزی در کاخ‌سفید با هم‌تیم بودند و حالا دست به انتشار کتاب‌های خاطرات خود زده‌اند که می‌تواند مخاطرات زیادی برای آینده انتخاباتی‌اش داشته باشد.

مجلسی در پایان خاطرنشان کرد: موضوع جالب این است که رئیس جمهوری آمریکا، در طول عمرش همانند سایر روسای جمهور ایالات متحده، به خدمت سربازی اعزام نشده است. او یک سرباز فراری به شمار می‌رود و حتی نمی‌داند که در یک جنگ تمام‌عیارِ نظامی، هزاران نفر کشته می‌شوند و میلیون‌ها نفر هم سال‌های بعد از به تعریف یا به دشنام از آنها یاد می‌کنند. آنچه که مقام‌های آمریکا و به خصوص حزب جمهوری‌خواهان را ناراحت می‌کند، عدم تعلق خاطر ترامپ به یگانِ محل خدمتش در دوران سربازی است؛ چراکه او اساساً به خدمت سربازی نرفته است. تمام روسای جمهوری قبلی آمریکا در یکی از یگان‌های نظامی ایالات متحده به خدمت سربازی مشغول بوده‌اند و هر وقت به دنبال یک سر و صدای انتخاباتی هستند، به یگان‌های خود و هم‌رزمانشان مراجعه می‌کنند، اما ترامپ هیچ جایگاهی در این ساختار برای خود ندارد. بر این اساس درگیری او با کهنه‌سربازان صرفاً می‌تواند یک ضربه انتخابی از سوی دموکرات‌ها به حساب بیاید و از سوی دیگر می‌تواند با پیوند دادن این موضوع به بحث مافیای تسلیحات، مقدمات کنار گذاشتن مارک اسپر را به ذهن مخابره کند. او به دنبال آن است تا با این اقدام‌ها بگوید من دنبال جنگ نیستم و به نوعی خود را تبرئه کند.

 

 

 

پنتاگون جو بایدن دونالد ترامپ حزب جمهوریخواه آمریکا آتلانتیک حزب دموکرات آمریکا انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا مارک اسپر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر