کد خبر: 961696 A

وزیر خارجه روسیه با اتهام مقامات لیتوانی به تلاش برای بی ثبات کردن اوضاع در بلاروس تاکید کرد که این کشور نیازی به میانجی‌گری خارجی ندارد.

به گزارش ایلنا، به نقل از روسیاالیوم، «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه امروز -سه‌شنبه- با متهم کردن مقامات لیتوانیایی به تلاش برای ایجاد بی‌ثباتی در بلاروس تاکید کرد که حل و فصل اوضاع در بلاروس نیازی به هیچ گونه وساطت از سوی قدرت‌های خارجی ندارد 

لاوروف گفت: «به نظر من همسایگان لیتوانیایی از همه مرزهای اخلاقی عبور کرده‌اند. ما بر این باوریم که آن‌ها با رهبر مخالفان در بلاروس (مقیم لیتوانی) با روش‌های دموکراتیک تعامل نداشته و در رفتارشان نشانی از احترام به حاکمیت جمهوری بلاروس وجود ندارد.» 

وی اصلاح قانون اساسی را که «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس‌جمهوری بلاروس پیشنهاد داده بهترین فرمول حل و فصل مشکلات در این کشور به دلیل کمک به برگزاری گفت‌و‌گو بین نهاد قدرت و جامعه مدنی برشمرد. 

لاوروف با انتقاد از اظهارات سران غرب مانند دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و نمایندگان اتحادیه اروپا و سران سازمان امنیت و همکاری در اروپا درباره تحولات بلاروس تاکید کرد که در اینجا هیچ نیازی به خدمات میانجی‌گری خارجی برای برقراری سازش در بلاروس نیست.

 لاوروف این اظهارات را نشان‌دهنده فقدان مهارت‌های حداقلی دیپلماتیک و غیراخلاقی نه تنها از نظر دیپلماتیک بلکه از نظر انسانی نیز توصیف کرد.

وی تاکید کرد که روسیه در رسیدگی به پرونده بلاروس از قوانین بین‌المللی و توافق‌نامه‌های موجود بین دو کشور پیروی خواهد کرد.

 

بلاروس سرگئی لاوروف دخالت خارجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر