کد خبر: 960053 A

رئیس‌جمهوری فرانسه نقشه راهی را برای سیاستمداران لبنانی جهت انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی در این کشور تنظیم کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیاالیوم، «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه نقشه راهی را برای سیاستمداران لبنانی تنظیم کرده است که شامل اصلاحات سیاسی و اقتصادی لازم برای دریافت کمک‌های خارجی و نجات کشور از بحران‌های بی‌شمار می‌شود.

یک منبع سیاسی لبنان اعلام کرد که سفیر فرانسه در بیروت  سند «نقشه راه» را که در دو صفحه مطرح شده تحویل مقامات لبنانی داده است.

این در حالی است که یک منبع دیپلماتیک در کاخ الیزه اظهار داشت که هیچ سندی به طرف‌های لبنان تحویل داده نشده است. یک مقام  مسئول در وزارت امور خارجه فرانسه نیز از اظهار نظر در این باره خودداری کرد.

اصلاحات ضروری مندرج در این سند شامل ممیزی حساب‌های بانک مرکزی، تشکیل دولت موقت قادر به اجرای اصلاحات فوری و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی  ظرف مدت یک سال است.

در این سند فرانسوی آمده است: «تشکیل سریع دولت برای جلوگیری از خلا قدرت که لبنان را در عمق بجران فرو می‌برد، باید در اولویت باشد.»

در این سند چهار بخش دیگر که نیاز به توجه فوری دارند، یعنی کمک‌های بشردوستانه، مقابله مسئولان با بیماری همه‌گیر کرونا، بازسازی بند بیروت پس از انفجار چهار آگوست، انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی و برگزاری انتخابات پارلمانی نیز بررسی شده است.

این سند خواستار پیشرفت در مذاکرات صندوق بین‌المللی پول، نظارت سازمان ملل بر کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی وعده داده شده به لبنان در هفته‌های اخیر و همچنین انجام تحقیقات بی‌طرفانه در مورد علت انفجار مقادیر فراوان مواد منفجره که سال‌ها به صورت غیر ایمن در بندر بیروت نگه داشته شده بود، دعوت شده است.

ماکرون اندکی پس از انفجار از بیروت بازدید کرد و اظهار داشت که در صورت عدم اجرای اصلاحات برای مبارزه با فساد و مشکلات موجود، چک‌های سفید به لبنان ارائه نخواهد شد.

 

لبنان نقشه راه ماکرون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر