کد خبر: 949288 A

رویترز گزارش داد؛

خبرگزاری رویترز با استناد به یک گزارش سازمان ملل اعلام کرد که برخی کشورها به این برآورد رسیده‌اند که کره‌شمالی گام مهمی در برنامه هسته‌ای خود برداشته و به فناوری نصب تجهیزات اتمی بر موشک رسیده است

به گزارش ایلنا، خبرگزاری رویترز با استناد به یک گزارش سازمان ملل اعلام کرد که برخی کشورها به این برآورد رسیده‌اند که کره شمالی گام مهمی در برنامه هسته‌ایش برداشته و «احتمالا قادر شده تجهیزات اتمی را کوچک و قابل نصب بر کلاهک موشک‌های بالستیک کند».

این گزارش محرمانه‌ که در اختیار رویترز قرار گرفته، توسط هیاتی مستقل از کارشناسان ناظر بر اجرای تحریم‌های سازمان ملل علیه پیونگ‌یانگ تهیه شده است.

در این گزارش بدون اشاره به کشورهایی که برآورد اخیر را ارائه کرده‌اند، اعلام شده است که شش مورد آزمایش پیشین کره‌شمالی احتمالا به توانایی کوچک‌سازی تجهیزات اتمی منتهی شده‌ است. در ادامه آمده است که کره‌شمالی به برنامه هسته‌ای خود، از جمله در زمینه غنی‌سازی اورانیوم در سطح بالا و تولید یک راکتور آب سبک آزمایشی، ادامه داده‌ است.

توانایی ساخت سلاح هسته‌ای لزوما به‌معنی تولید تجهیزات قابل نصب بر موشک‌های بالیستیک نیست و اگر پیونگ‌یانگ موفق شده چنین گامی بردارد، قابلیت‌های نظامی هسته‌ای خود را گسترش داده است.

این گزارش در اختیار اعضای شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته‌ است.

 

 

 

برنامه هسته‌ای کره‌شمالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر