کد خبر: 948246 A

مجلسی در گفت‌وگو با ایلنا:

تحلیلگر مسائل آمریکا گفت: رئیس‌جمهوری آمریکا فکر می‌کند که اگر بتواند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را به تعویق بیاندازد، با این کار می‌تواند آرای دموکرات‌ها را کاهش دهد اما این موضوع هم صرفاً یک برآورد اشتباه است.

«فریدون مجلسی» تحلیلگر مسائل آمریکا در تشریح دلایل درخواست رئیس‌جمهوری آمریکا برای تعویق در برگزاری انتخابات ماه نوامبر این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: درخواست تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از سوی دونالد ترامپ، موضوعی است که ریشه در نگرانی‌های او دارد. این موضوع کاملاً نشان می‌دهد که رئیس‌جمهوری آمریکا از روی استیصال و احساس ضعف به دنبال آن است تا بتواند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را عقب بیاندازد. کمی پیش‌تر به یاد داریم که ترامپ صراحتاً اعلام کرد که اگر من در انتخابات پیروز نشوم، چنین و چنان می‌کنم؛ این موضوع دقیقاً نشان می‌دهد که او از یک چیزی می‌ترسد و آن عدم پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری است. ترامپ به دلیل وضعیت وخیم اجتماعی که از شیوع کرونا متاثر است، به شدت نگران شده؛ چراکه بنیان‌های فکری و بینش‌ سیاسی او که بر پایه اقتصاد بود از بین رفته است.

وی ادامه داد: ترامپ به خوبی می‌داند که تمام آمال و آرزوهایش بر مساله اقتصاد و رونق کسب و کار و همچنین کاهش بیکاری، از بین رفته است. او به خوبی درک کرده که در کمتر از ۱۰۰ روز آینده نمی‌تواند این مقدار از بیکارانی که در نتیجه شیوع کرونا در صف دریافت کمک‌های دولتی و بیمه بیکاری هستند را، سر و سامان دهد. بر این اساس او می‌خواهد از اهرم کرونا به نفع خود استفاده کند تا ضعف‌هایش را بپوشاند و در نهایت بتواند از این تاکتیک برای تعویق برگزاری انتخابات  استفاده کند. باید توجه داشته باشید که جمع کثیری از طرفداران ترامپ همان کسانی هستند که شیفه افکار پوپولیستی او هستند و با موتور در ایام کرونا به دنبال تفریح و گردش در نقاط آلوده و خطرناک ایالات متحده هستند. همین جماعت به دنبال آن هستند در روز سوم نوامبر، جلوتر از همه برای انداختن رای خود به صندوق‌ها، وارد حوزه‌های انتخابیه شوند و به نوعی رای دادن به ترامپ را نوعی میهن‌پرستی می‌دانند.

این دیپلمات پیشین کشورمان با اشاره به مخالفت جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها درباره به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گفت: ترامپ فکر می‌کند که اگر انتخابات به صورت ایمیلی یا پُستی برگزار شود، احتمال وقوع تقلب وجود دارد اما مساله اینجاست که این موضع او یک راهبرد برای ضربه زدن به دموکرات‌ها و مشوش شدن افکار عمومی به نفع ترامپ به حساب می‌آید. از سوی دیگر باید متوجه باشید که ترامپ فکر می‌کند که اگر بتواند انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را به تعویق بیاندازد، با این کار می‌تواند آرای دموکرات‌ها را کاهش دهد اما این موضوع هم صرفاً یک برآورد اشتباه است. او گمان می‌کند که با این کار می‌تواند طرفداران خود را پای صندوق‌های رای بیاورد و از این جهت می‌خواهد اوضاع را به نفع خود کنترل و هدایت کند. برخی‌ در این مورد تصور می‌کنند که ترامپ به دنبال وقت خریدن است تا بتواند اوضاع را به نحوی تغییر دهد و خود را مجددداً مطرح کند، اما من معتقدم این موضوع اجرایی نمی‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: درخواست تعویق انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا که توسط ترامپ مطرح شده، نه تنها از سوی دموکرات‌ها بلکه از سمت هم‌حزبی‌های ترامپ هم مورد مخالفت قرار گرفته است. به عنوان مثال برنی سندرز چندی پس از اعلام این خبر که ترامپ خواهان تعویق در انتخابات شده است به صورت صریح بر وی تاخت و او را دیوانه خطاب کرد. از جهتی دیگر مایک پمپئو که وزیر خارجه کابینه ترامپ است هم موضع روشن و قطعی نگرفته است. او هیچ واکنشی به صورت علنی در مورد این درخواست ترامپ اتخاذ نکرده است اما سناتورهای ارشد جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا، درخواست ترامپ را به شدت مورد انتقاد قرار دادند. به عنوان مثال سناتور میچ مک‌کانل (رهبر اکثریت جمهوری‌خواه مجلس سنا) و کوین مک‌کارتی (رهبر اقلیت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان) از جمله افرادی هستند که با تعویق انتخابات مخالفت کرده‌اند. این در حالی است که بسیاری از منتقدان ترامپ معتقدند که او با عجله‌ای که در بحث انتخابات دارد می‌تواند فضایی را برای مردود دانستن نتایج انتخابات به نفع خود مهیا کند. مساله اینجاست که در قانون اساسی آمریکا هیچ متمم یا بندی وجود ندارد که با استناد به آن بتوان انتخابات را به تعویق انداخت. او در حال شکل دادن به یک کودتا است تا اگر بازنده شد بتواند آمریکا را با چالش روبه‌رو کرده و حتی ایالات متحده را بی‌آبرو کند.    

کرونا جو بایدن دونالد ترامپ برنی سندرز حزب جمهوریخواه آمریکا مایک پمپئو حزب دموکرات آمریکا انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر