کد خبر: 947146 A

صفاتاج در گفت‌وگو با ایلنا:

کارشناس مسائل اسرائیل و فلسطین گفت: فرآیندِ فساد، شکاف میان یهودیان شرق و غرب را به وجود آورده و باعث تضاد در شعارها و بالا رفتن میزان آسیب‌پذیری شده است.

«مجید صفاتاج» کارشناس مسائل اسرائیل و فلسطین در تشریح دلایل تداوم تظاهرات علیه نخست‌وزیر اسرائیل و درخواست برای استعفا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: یکی از ویژگی‌های رژیم اسرائیل که نتوانسته از زمان تاسیس تاکنون از آن جدا شود، تبعیض میان یهودیان غربی و شرقی‌تبار است که ریشه آن در فسادهای اداری و سیاسی است؛ چراکه هر کدام از مقام‌های رژیم صهیونیستی (از رئیس این رژیم و نخست‌وزیر گرفته تا فرماندهان ارتش) عموماً مشکلات و فساد اعم از اخلاقی، سیاسی و اقتصادی دارند و حالا همین مشکلات ادامه دارد و در صدر آن «بنیامین نتانیاهو» قرار دارد. در این میان باید متوجه بود که یکی از دلایل تظاهرات در سرزمین‌های اشغالی و به خصوص تل‌آویو، همین تبعیض نژادی است و بخش دیگر آن به فساد اقتصادی و اداری و خیانت در امانت نتانیاهو مرتبط است. این دو گزینه باعث شده است که ساکنان سرزمین‌های اشغالی چند هفته مقابل اقامتگاه نتانیاهو دست به تظاهرات بزنند.

وی ادامه داد: برخی از تحلیلگران رژیم صهیونیستی معتقدند که فساد در این رژیم، منشعب از فساد در ساختارهای بالادستی و نفراتی است که در رأس آن قرار دارند. این فرایندِ فساد، شکاف میان یهودیان شرق و غرب را به وجود آورده است و باعث آسیب‌پذیر شدن این رژیم شده است. نکته مهم این است که فسادهای کنونی در سرزمین‌های اشغالی با شعارهای این رژیم برای دعوت از یهودیان سراسر جهان برای آمدن به سرزمین‌های اشغالی مغایرت دارد و متضاد است. تا جایی که آمارها نشان می‌دهد یهودیان شرق تبار خواهان بازگشت به سرزمین‌های خود هستند و این یکی از علائم به وجود آمدن مشکلات جدی و علنی‌ شدن شکاف‌ها در اسرائیل شده است. حالا هم با ادامه اعتراض‌ها ما شاهد هستیم که تهدید، به درون جامعه اسرائیل آمده است. به عبارت دیگر، یک پتانسیل آزاد شده در جامعه اسرائیل به وجود آمده است که می‌تواند دولت نتانیاهو را با مشکل روبه‌رو کند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: بروز مشکلات داخلی و همچنین به‌هم ریختگی در کابینه اسرائیل  باعث شده تا نتانیاهو با مشکلات زیادی روبه‌رو شود. بر این اساس ما شاهد آن هستیم که او در حال بزرگنمایی مشکلات در سرزمین‌های اشغالی است تا در نهایت بتواند اوضاع را به جایی برساند که ساختار سیاسی مجبور به برگزاری انتخابات چهارم شود. در این میان او سعی دارد تا حمایت آمریکا و اروپا را به عنوان یک اهرم فشار برگزیند تا بتواند مخالفان داخلی خود را به حاشیه ببرد. نکته مهم این است که اگر نتانیاهو مجدداً دور چهارم انتخابات را برگزار کند، نتیجه آن به نفع نخست‌وزیر اسرائیل نخواهد بود و عمر دولت ائتلافی در این سرزمین کم خواهد شد. او به خوبی می‌داند که مسائلی مانند الحاق کرانه باختری، معامله قرن و غیره وجهه خودش را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد و به همین دلیل معتقدم که نتانیاهو طی روزهای آینده یک سناریوی جدید را پیاده خواهد کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد:معتقدم نتانیاهو نمی‌تواند به سلامت از این مسیر عبور کند؛ چراکه حامی او در آمریکا یعنی دونالد ترامپ هم با در داخل ایالات متحده با مشکل روبه‌رو است. بر این اساس مشکلات ترامپ در آمریکا بر اسرائیل و مشکلات نتانیاهو تاثیر گذار خواهد بود. مساله دیگر این است که اسرائیل هنوز نتوانسته مشکلات مربوط به کرونا را حل و فصل کند و حالا وارد مجادله با لبنان شده است. تنش در مرزهای لبنان و تقابل میان ارتش رژیم صهیونیستی و حزب‌الله لبنان یکی از موضوعاتی است که به نظرم نتانیاهو آن را برای انحراف افکار عمومی مطرح کرده است تا بتواند برای رایزنی‌های پشت پرده خود زمان بخرد. به این جهت معتقدم که او سعی می‌کند یک اتفاق جمعی را در درون اسرائیل به وجود بیاورد و از سوی دیگر ممکن است جنگ با لبنان را برای ساکت کردن معترضان داخلی به نقطه خطرناک برساند. 

بنیامین نتانیاهو فلسطین لبنان اسرائیل حزب لیکود حزب‌الله لبنان الحاق کرانه باختری معامله قرن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر