کد خبر: 941340 A

دستگاه قضایی فرانسه در حال تحقیق درباره همدستی احتمالی ولیعهد ابوظبی در شکنجه‌هایی است که در چارچوب جنگ یمن در بازداشتگاه‌های امارات عربی متحده صورت گرفته است.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، دستگاه قضایی فرانسه در حال تحقیق درباره همدستی احتمالی «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی در شکنجه‌هایی است که در چارچوب جنگ یمن در بازداشتگاه‌های امارات عربی متحده صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تحقیقات قضایی در این مورد ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی به دنبال ارائه دو شکایت از ولیعهد ابوظبی هنگام دیدار رسمی او از فرانسه در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ آغاز شد.

بنا به قوانین فرانسه، دستگاه قضایی این کشور امکان رسیدگی به جرائم آن دسته از عاملان جنایات سنگین یا همدستان آنها را که در خاک فرانسه به سر می‌برند، دارد. با این حال «مصونیت دیپلماتیک» ولیعهد ابوظبی موضوعی است که در نهایت ممکن است مانع از صدور کیفرخواست علیه او شود.

محمد بن زاید آل نهیان در جریان سفر دو سال پیش خود به فرانسه با «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری این کشور درباره شرایط خاورمیانه و جنگ در یمن گفت‌وگو کرده بود. امارات عربی متحده یکی از اعضای ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در جنگ یمن است.

«ژوزف برهم» وکیل مدافع شش تبعه یمن که از ولیعهد ابوظبی شکایت کرده‌اند، در واکنش به گزارش روز جمعه خبرگزاری فرانسه گفت: «موکلان من از تصمیم به آغاز تحقیقات خرسند بوده و امید زیادی به دستگاه قضایی فرانسه بسته‌اند».

این اتباع یمنی شکایت خود را تسلیم دایره جنایت علیه بشریت در دادگستری پاریس کرده بودند.

شکایت دوم علیه ولیعهد ابوظبی توسط سه تبعه قطر تسلیم دادگستری شده بود. این اتباع قطری اعلام کرده‌اند که بین ماه فوریه سال ۲۰۱۳ تا ماه می سال ۲۰۱۵ تحت بازداشت ماموران امارات عربی متحده قرار داشتند و در آن مدت شکنجه شده‌اند.

 

 

دستگاه قضایی فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر