کد خبر: 934808 A

سازمان ملل:

سازمان ملل با انتشار گزارشی از کوتاه‌تر بودن میانگین امید به زندگی در کره شمالی در مقایسه با کره جنوبی به میزان ۱۱ سال خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، براساس گزارشی که امروز -پنج‌شنبه- توسط صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و انجمن جمعیت، بهداشت و رفاه کره منتشر شد، امید به زندگی در کره شمالی ۷۲ سال است که جایگاه ۱۱۸ را در بین ۱۹۸ کشور جهان قرار دارد.

این رقم در مقایسه با میانگین عمر در کره جنوبی که ۸۳ سال بوده و جایگاه نهم را در بین کشورهای جهان دارد، ۱۱ سال کمتر است. حتی از میانگین جهانی که بالغ بر ۷۳ سال بوده نیز کمتر است.

میانگین رشد سالانه جمعیت در کره شمالی از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۲۰ به میزان پنج دهم درصد رسیده  که پایین‌تر از میانگین جهانی به میزان یک و یک دهم درصد  و بیشتر از میانگین کره جنوبی به میزان دو دهم درصد است.

 کل جمعیت کره شمالی ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است که تقریبا معادل نیمی از جمعیت کره جنوبی به میزان ۵۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را تشکیل می‌دهد.

نسبت افراد ۶۵ ساله و بالاتر در کره شمالی ۹ و سه دهم درصد از کل جمعیت را به خود اختصاص داده و در رتبه ۷۷ جهان قرار دارد و این در مقایسه با کره جنوبی شش و پنج دهم درصد کمتر است.

درصد جمعیت فعال اقتصادی بین سنین ۱۵ تا ۶۴ سالگی در کره شمالی ۷۰ و هشت دهم است که به رقم ۷۱ و هفت دهم درصد در کره جنوبی نزدیک است

 

 

 

کره جنوبی کره شمالی میانگین عمر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر