کد خبر: 932667 A

پکن:

پکن با انتقاد شدید از کانادا مقامات این کشور را به اظهارات غیرمسئولانه درباره بازداشت دو شهروند کانادایی در چین متهم کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، پکن روز گذشته -شنبه- با انتقاد شدید از کانادا مقامات این کشور را به اظهارات غیرمسئولانه درباره بازداشت دو شهروند کانادایی در چین متهم کرد و آن‌ها خواست که دیپلماسی بلندگوها را کنار گذارند.

 سخنگوی سفارت چین در اوتاوا با انتشار بیانیه‌ای در پایگاه الکترونیکی خود اعلام کرد که دو شهروند کانادایی از پایان سال ۲۰۱۸ و با استناد به شواهد محکم و کافی در چین بازداشت شده‌اند. 

دادستان کل چین هفته گذشته اعلام کرد که دو اتهام جاسوسی و افشای اسرار دولتی را رسما علیه «مایکل کاوریگ» دیپلمات پیشین کانادایی و «مایکل اسپافور» بازرگان متخصص در حوزه کره شمالی را مطرح کرده است. 

این دو شهروند کانادایی در دسامبر ۲۰۱۸ به دنبال اقدام کانادا برای بازداشت «مینگ وانتزو»، مدیر مالی ابر شرکت هوآوی به اتهام نقض تحریم‌ها علیه ایران بازداشت شدند.

سخنگوی سفارت چین اعلام کرد: «رهبران کانادایی  در دوره اخیر اظهارات غیرمسئولانه‌ای را درباره کاوریگ و اسپافور مطرح کرده‌اند.»

در این بیانیه تاکید شده است که چین به شدت از این اظهارات ناراحت و با آن‌ها مخالف است. 

وی با بیان اینکه اتهام کانادا علیه پکن درباره شهروندان بازداشت شده هیچ پایه و اساسی ندارد، تاکید کرد که چین کشوری با حاکمیت قانون است و دستگاه¬های قضایی چین مسائل را بر اساس قانون بررسی می¬کنند.

سخنگوی سفارت چین تاکید کرد که موضوع مینگ وانتزو رویدادی خطرناک است . آمریکا برای سرکوب شرکت تکنولوژی پیشرفته هوآوی دیکته کرده است.

وی از دولت کانادا خواست که از اظهارات غیر مسئولانه و اعمال فشار بر چین از طریق دیپلماسی بلندگوها دست برداشته و در خطاها و اشتباهات خود بازنگری کند. 

 

 

 

 

پکن کانادا انقتاد تند انتقادات تند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر