کد خبر: 931952 A

مایک پمپئو خبر داد:

وزیر خارجه آمریکا گفت که این کشور صدور ویزای آمریکا برای برخی مقام‌های حزب کمونیست چین را محدود خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا گفت که این کشور صدور ویزای آمریکا برای برخی مقام‌های حزب کمونیست چین را محدود خواهد کرد.

به گفته پومپئو این مقام‌ها کسانی هستند که درنقض آزادی‌ها در هنگ کنگ نقش ایفا کرده‌اند و مقام‌های فعلی و سابق چین را دربرمی‌گیرد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت که این تصمیم در عمل به وعده رییس جمهوری این کشور گرفته شده که در پی وضع قوانین امنیتی علیه خودمختاری هنگ کنگ، گفته بود چین را مجازات خواهد کرد.

چین این اقدام آمریکا را اشتباه خوانده و خواستار لغو آن شده است.

تصمیم آمریکا در آستانه برگزاری اجلاس کنگره چین گرفته شده است.

قرار است در این اجلاس که روز یکشنبه آغاز خواهد شد، قوانین تازه امنیتی مربوط به هنگ کنگ مورد بحث قرار بگیرد.

در صورتی که این لایحه به تایید مقام‌های ارشد حزب نیز برسد، رسما به قانون تبدیل می‌شود و از ماه آکوست اجرایی خواهد شد.

جزئیات کامل این طرح منتشر نشده اما براساس گزارش مقام‌های دولتی به کنگره چین، هر نوع حرکتی که در راستای موارد زیر تشخیص داده شود به عنوان جرم کیفری تحت پیگرد قرار می‌گیرد: استقلال‌طلبی برای هنگ‌کنگ و خارج کردن آن از حاکمیت جمهوری خلق چین؛ تروریسم به معنی توسل به خشونت علیه مردم؛ ارتباط با فعالیت نیروهای خارجی با هدف مداخله در امور هنگ‌کنگ.

در این لایحه آمده است که در صورت لزوم، نهادهای امنیتی ملی وابسته به دولت مرکزی جمهوری خلق تشکیلات امنیتی مناسب را در هنگ‌کنگ ایجاد می کنند که وظیفه آنها حفظ امنیت ملی طبق این قانون است.

این بخش از مصوبه به این معنی است که دولت چین از این حق برخوردار است که تشکیلات امنیتی خود را در کنار تشکیلات انتظامی و امنیتی محلی در هنگ‌کنگ مستقر کند و احتمالا آنها را زیر نظر قرار دهد.

 

مایک پمپئو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر