کد خبر: 930194 A

وزیر خارجه عراق در گفت‌و‌گوی تلفنی با همتای فرانسوی خود موضوع همکاری دوجانبه و مذاکرات استراتژیک واشنگتن- بغداد را بررسی کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از بغداد الیوم، «فواد حسین»، وزیر خارجه عراق امروز- دوشنبه تماس تلفنی از «ژان-ایو لودریان»، وزیر خارجه فرانسه دریافت کرد.

در این گفت‌و‌گو حسین از نقش مهم فرانسه در نبرد با گروهک تروریستی داعش وحمایت از نیروهای امنیتی عراق از طریق آموزش و ارائه سایر کمک‌های لجستیک تقدیر و بر لزوم ادامه همکاری برای از بین بردن تهدیدهای داعش تاکید کرد.

وی همچنین درباره تنش‌­ها و دخالت‌­های موجود در منطقه تاکید کرد که کشورهای دیگر باید به حاکمیت عراق احترام بگذارند و به اصل عدم دخالت و حل مشکلات از طریق گفت‌و‌گو پایبند باشند.

او در ادامه افزود که سیاست جدید عراق بر اصل ایجاد روابط متوازن با همه کشورهای همسایه مبتنی است.

وزیر خارجه عراق در ادامه افزود: «گفت‌و‌گوها با ناتو درباره ساز و کار مشترک در مبارزه با داعش ادامه خواهد داشت.»

لودریان نیز بر حمایت کشورش از عراق تاکید کرد و گفت: «حمایت از تحقق ثبات در منطقه ضروری است.»

وی با اشاره به مذاکرات استراتژیک بغداد و واشنگتن و توافق مندرج در آن برای حفظ حاکمیت عراق و استقلال تصمیم‌گیری آن بر لزوم دور کردن این کشور از تنش‌های منطقه تاکید کرد.

وزیر خارجه فرانسه همچنین بر لزوم حمایت اقتصادی از عراق و بازگشت به نتایج کنفرانس کویت برای بازسازی و فعال‌سازی این تصمیم‌­ها به منظور توانمند‌سازی کشورها برای عمل به وعده‌های خود در این راستا تاکید کرد.

عراق فرانسه ژان- ایو لودریان فواد حسین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر