کد خبر: 929640 A

سخنگوی ریاست جمهوری بر لزوم خروج نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی از دو شهر سرت و الجفره برای تضمین اتش بس پایدار تاکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، «ابراهیم کالین»، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه بر لزوم تحکیم آتش‌بس پایدار در لیبی تاکید کرد.

کالین گفت که ترکیه از موضع دولت وفاق که بر لزوم خروج نیروهای موسوم به ارتش ملی به فرماندهی «خلیفه حفتر»  از شهرهای سرت و الجفره برای تضمین آتش‌بس پایدار حمایت می‌کند. 

وی با اشاره به امکان تثبیت آتش‌بس در صورت بازگشت به مسیر توافق سیاسی امضا شده در مراکش در سال ۲۰۱۵ افزود: «این همان موضع دولت وفاق لیبی است و ما از آن حمایت می‌کنیم.»

کالین تاکید کرد که فرانسه با حمایت از حفتر امنیت ناتو را در معرض خطر قرار می‌دهد. 

وی گفت: «ما از دولت قانونی در لیبی حمایت می‌کنیم حال آن‌که دولت فرانسه از جنگ غیر قانونی در این کشور حمایت کرده و امنیت ناتو، دریای مدیترانه، شمال آفریقا و ثبات سیاسی در لیبی را به خطر می‌اندازد.»

سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه در ادامه افزود: «همه این حقایق پیش روی ما آشکار است و فرانسه همچنان انگشت اتهام را به سمت ما روانه کرده و از ما انتقاد می‌کند.» 

وی تاکید کرد که این فرانسه است که در امور منطقه دخالت کرده و با گروه‌های خطاکار همکاری و از گروه‌های غیر قانونی حمایت می‌کند.

 وی درباره آینده ترکیه در لیبی گفت: «ما تا هر زمان که دولت لیبی بخواهد در این کشور حضور خواهیم داشت.»

 

ترکیه لیبی سرت خلیفه حفتر الجفره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر