کد خبر: 928312 A

وزیر خارجه آمریکا و دیپلمات ارشد چین در حالی در هاوایی با یکدیگر دیدار کردند که اختلاف‌ها بر این مذاکرات سایه انداخته بود.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی ساوث چاینا مورنینگ پست، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا و «یانگ جچی»، دیپلمات ارشد چین، در حالی شامگاه گذشته -‌چهارشنبه- در هاوایی با یکدیگر دیدار کردند که اختلاف‌ها بر این مذاکرات سایه انداخته بود. 

اختلاف بر سر هنگ کنگ، تایوان و تجارت بخش اعظم این گفت‌وگوها را که پکن آن را «سازنده» خوانده بود، به خود اختصاص داد. 

یانگ جچی در این دیدار به پمپئو گفت که پکن مصمم به اجرایی کردن لایحه امنیت ملی هنگ کنگ است. «استفن بیگان»، نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی نیز در این نشست حضور داشت. 

«ژائو لیجان»، سخنگوی وزارت خارجه چین عنوان کرد که یانگ در این دیدار به پمپئو گفت که پکن به دنبال روابط دوستانه و براساس ارتباط محترمانه با واشنگتن است، اما این کشور به هر قیمتی از تمامیت ارضی خود و امنیتش و همچنین منافعش دفاع می‌کند.  این دیپلمات همچنین از آمریکا خواست تا از دخالت در امور داخلی چین دست بردارد. 

وی گفت: «یانگ گفت که امیدوار است چین و آمریکا بتوانند با یکدیگر همکاری داشته باشند و روابط دوجانبه‌شان را براساس ثبات و همکاری پیش ببرند.»

خبرگزاری شینهوا گزارش داد که پمپئو و یانگ «بحثی طولانی» بر سر روابط چین و آمریکا داشتند. این خبرگزاری گزارش داد: «هر دو طرف اعلام کردند که مذاکرات صورت‌گرفته سازنده بود.» بنا به گزارش رویترز، دو طرف تاکید کردند که باید با شفافیت با پاندمی کرونا جنگید و آن را شکست داد. 

 

تایوان مایک پمپئو هاوایی هنگ کنگ چین و آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر