کد خبر: 919238 A

رای الیوم بررسی کرد:

درخواست‌ها برای لغو توافق‌نامه امنیتی یا صدور قانونی برای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق ، هیچ پایه قانونی ندارد زیرا در اصل هیچ توافقی برای حضور این نیروها تصویب نشده تا قانونی برای اخراج آنهاصادر نشود.

به گزارش ایلنا روزنامه «رای الیوم» در مقاله‌ای به قلم «فاضل محمد جواد» نوشت:

من به عنوان عضو مذاکره‌کننده برای امضای توافق با تیم آمریکا می‌خواهم توضیحاتی ارائه دهم:

۱-عراق در سال ۲۰۰۸ توافق امنیتی با آمریکا امضا نکرد بلکه یک توافق صرف برای خروج نیروهای آمریکا از عراق و تنظیم حضور موقت آنها بوده و این توافق با عزیمت آخرین سرباز آمریکایی از عراق در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱ منقضی شده و کارکرد خود را از دست داد.

 عراق با این اتفاق، روز حاکمیت در تاریخ خود را جشن گرفت و به همین دلیل است که از درخواست برخی سیاستمداران، نمایندگان مجلس و رسانه‌ها برای لغو توافق‌نامه امنیتی که از اساس وجود ندارد، در شگفتم.

۲- عراق در همان زمان توافقنامه چارچوب استراتژیک برای همکاری بین بغداد و واشنگتن را امضا کرد و این توافق، مفهوم قانونی ندارد، زیرا مبتنی بر هیچ‌گونه تعهدی از سوی دو طرف نیست بلکه صرف اهداف و دستور العمل‌های کلی برای همکاری در زمینه‌های خاص است و بنا به درخواست هر یک از طرفین قابل فسخ است. 

در این توافق‌نامه هیچ مفادی مبنی بر اجازه به آمریکا برای اعزام نیرو به عراق یا استفاده حریم زمینی و هوایی این کشور وجود ندارد و دولت عراق می‌تواند پیش‌نویس قانونی را برای فسخ این توافق و پایان دادن به آن به پارلمان ارائه کند و فسخ آن یک سال پس از ابلاغ این تصمیم به آمریکا اجرایی است.

۳-  حضور نیروهای آمریکایی در عراق برای کمک به مبارزه با گروه تروریستی داعش با هماهنگی دولت عراق صورت گرفت و آمریکا به بهانه این درخواست مجاز به ورود سربازان به خاک عراق یا تجهیزات نظامی یا استفاده از قلمرو هوایی و زمینی نیست مگر اینکه تایید قبلی دولت عراق را دریافت کرده باشد.

۴-  درخواست‌ها برای لغو توافق نامه امنیتی یا صدور قانونی برای اخراج نیروهای آمریکایی از عراق، هیچ پایه قانونی ندارد زیرا در اصل هیچ توافق برای حضور نیروهای امریکایی تصویب و صادر نشده تا قانونی برای اخراج این نیروها صادر نشود.  بلکه همه آنچه در این زمینه مقرر شده، امور ترتیب داده شده از سوی دولت عراق است و دولت هر زمان که اراده کند، می‌تواند به حضور نیروهای آمریکا پایان دهد، هر چند خود اجازه ورود آنها را صادر کرده باشد. 

۵- اکنون مجلس نمایندگان در حمایت از دولت عراق قطعنامه‌ای را تصویب کرده و خواهان پایان حضور و ماموریت نیروهای خارجی از عراق است.

دولت عراق نمایندگان مجلس داعش نیروهای آمریکایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر