کد خبر: 917301 A

الشرق الاوسط خبر داد؛

معاون نخست‌وزیر عراق و سرپرست وزارت دارایی و نفت، محورهای سه‌جانبه برای توسعه روابط با عربستان سعودی و حمایت از اقتصاد کشورش را اعلام کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از الشرق الاوسط، «علی علاوی» معاون نخست‌وزیر عراق که شامگاه گذشته -جمعه- وارد ریاض شد، گفت: «هدف از سفر به عربستان سعودی توجه به سه محور برای توسعه روابط بین دو کشور است که محور نخست، حمایت فوری از نقدینگی بودجه، محور دوم، تشویق شرکت‌­ها و مؤسسه‌های خصوصی عربستان به ویژه در زمینه‌های انرژی و کشاورزی و ترغیب آنها برای ورود به بازارهای عراق از طریق سرمایه‌گذاری و محور سوم، فعال کردن بخش تجاری است».

علاوی در ادامه افزود: «عراق برنامه‌ای را برای دستیابی به تعادل اقتصادی و مالی با کشورهای همسایه دارد و می‌خواهد بازار برای همه به دور از آسیب رساندن به یک طرف خاص باز باشد».

وی ادامه داد: «دولت به دنبال تشویق شرکت‌های سعودی برای مشارکت در بازسازی کشور است».

علاوی تأکید کرد: «قوانین و دستور العمل‌های موجود، فقدان ساختاری برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی و عدم وجود بانک‌هایی در سطح جهانی همه عواملی هستند که مانع سرمایه‌گذاری در عراق شده­‌اند».

وی گفت: «سرمایه‌گذار هنگامی که چنین محیطی را مشاهده کند، هر اندازه هم که بازار بزرگ باشد، باز هم احتیاط می‌کند، بنابراین بازار  به تشویق بخش خصوصی که آن هم از این محدودیت‌ها رنج می‌برد، نیاز دارد».

عراق عربستان عربستان سعودی توسعه روابط
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر