کد خبر: 917250 A

مقام‌های آگاه عنوان کردند:

وزیر خارجه آمریکا به مقام‌های این وزارتخانه فشار آورده بود تا بهانه‌ای برای توجیه اعلام وضعیت اضطراری و فروش سلاح به مبلغ هشت میلیارد دلار به عربستان پیدا کنند.

به گزارش ایلنا به نقل پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا به مقام‌های این وزارتخانه فشار آورده بود تا بهانه‌ای برای توجیه اعلام وضعیت اضطراری و فروش سلاح به مبلغ هشت میلیارد دلار به عربستان پیدا کنند. 

این خبر را چهار منبع آگاه به سی‌ان‌ان اعلام کردند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود در این رابطه گفت: «دولت بنا داشت به برنامه‌ای برای توجیه این مسئله دست یابد.» وی گفت که این اطلاعات را مقام‌های وزارت خارجه در اختیار بازرس کل این وزارتخانه که اخیرا اخراج شده است قرار داده بودند. 

وی گفت: «رویکرد مقام‌ها بسیار ترامپی بود.»

این منابع آگاه همچنین افزودند که پمپئو از مقام‌های وزارت خارجه خواسته بود تا بهانه‌ای برای توجیه فروش سریع سلاح به عربستان پیدا کنند. 

این در حالی است که «الیوت انگل» رییس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پیشتر گفته بود که اخراج بازرس کل وزارت خارجه این کشور احتمالاً به دلیل تحقیقاتش در خصوص اعلام وضع اضطراری از سوی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا برای فروش سلاح به عربستان سعودی بوده است.

 

مایک پمپئو آمریکا و عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر