کد خبر: 917002 A

رضوی در گفت‌وگو با ایلنا:

کارشناس مسائل اسرائیل و فلسطین گفت: علنی کردن رابطه اعراب و رژیم صهیونیستی سناریویی است که اسرائیل می‌خواهد از آن در راه اجرای معامله قرن استفاده کند.

«سید محمدجعفر رضوی» کارشناس مسائل اسرائیل و فلسطین با اشاره به جایگاه بیت‌المقدس در ادبیات سیاسی – امنیتی رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: قدس خط قرمز جهان اسلام است؛ چراکه این مکان مقدس قبله اول مسلمانان جهان به حساب می‌آید. همین دیدگاه در میان یهودیان هم وجود دارد؛ ‌به صورتی که قسمت قابل توجهی از یهودیان مذهبی هم این مکان را وطنِ قومی خود می‌دانند. به همین دلیل است که ما در طرح معامله قرن می‌بینیم که بیت‌المقدس و اطراف آن مورد نظر صهیونیست‌ها قرار دارد و به دنبال اشغال تمام و کمال آن هستند. مساله مهمتر این است که در مورد اشغال قدس، هیچ اختلافی میان طیف‌های مختلف اسرائیل وجود ندارد و به همین دلیل است که آنها برای غصب این مکان مقدس دست به هر کاری می‌زنند که نمونه بارز آن را باید معامله قرن دانست. به همین دلیل است که باید بگویم بیت‌المقدس نه تنها از سوی مسلمانان بلکه از سوی یهودی‌ها هم به عنوان یک مکان و نقطه استراتژیک مورد نظر است.

وی ادامه داد: یکی از نکاتی که طی روزها و هفته‌های اخیر بیش از هر چیز به چشم می‌آید، تقلای اسرائیل و کابینه جدید آن برای اجرایی کردن معامله قرن و الحاق کرانه باختری است. کابینه جدید رژیم صهیونیستی و در رأس آن بنیامین نتانیاهو به دنبال آن است تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا طرح معامله قرن را اجرایی کند؛ چراکه آنها این احتمال را می‌دهند که ترامپ در این انتخابات پیروز نشود و با مشکلات زیادی روبه‌رو شوند. در داخل اسرائیل شاهد آن هستیم که صهیونیست‌ها در حال دست و پنجه نرم کردن با کرونا هستند و از جهتی دیگر می‌بینیم که یک انسجام داخلی به وجود آمده که دلیلش احساس خطری است که صهیونیست‌ها در مورد حیات خود لمس کرده‌اند. تا همین چندی پیش ما شاهد به وجود آمدن شکاف سیاسی در اسرائیل بودیم که در نهایت باعث شد تا سه دوره انتخابات زودهنگام برگزار شود و حالا می‌بینیم که اختلاف میان آنها تا حد زیادی از بین رفته است؛ البته این به معنای انسجام سیاسی – اجتماعی کامل در لایه‌های قدرت نیست، بلکه چارچوب‌های کابینه با تناقض‌هایی روبه‌رو است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به میزان تهدیدِ اسرائیل برای کشورهای منطقه و لزوم کنشگری در روز قدس برای برجسته‌سازی این تهدید برای ملت‌های مسلمان جهان، گفت: از چندین ماه پیش ما شاهد فعال شدن اسرائیل و افزایش اقدام‌های این رژیم در سطح منطقه‌ای هستیم که بخشی از آن پنهان و قسمتی دیگر آشکار است؛ این بدان دلیل است که رژیم صهیونیستی بتواند حاشیه امن برای خود درست کند. به موازات این وضعیت،‌ کشورهای منطقه و همچنین دولت‌های فرامنطقه‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که اقدامات اسرائیل بیش از پیش برای آنها خطرآفرین و تهدیدزا شده است اما هیچ‌کدام از آنها جرأت نمی‌کنند به این موضوع اعتراض کنند. به همین دلیل به نظرم یکی از مهترین مسائلی که باید در روز قدس برای تمام ملت‌های مسلمان و غیر مسلمان تبیین و تشریح شود، این مساله است که تهدید رژیم‌ صهیونیستی برای آنها چگونه خواهد بود و چه تاثیراتی خواهد داشت. درست است که روزِ قدسِ امسال به صورت مجازی برگزار می‌شود و همانند گذشته نیست اما به نظرم همین موضوع هم یک فرصت بسیار مناسب و راهبردی است.

رضوی افزود: امروزه فضای مجازی از سوی طیف‌ها، کشورها و ملت‌های بسیار زیادی مورد پذیرش قرار گرفته است و حتی به این محیط ایمان دارند؛ تا جایی که جناح‌های جدید در این فضا شکل گرفته است که همین موضوع می‌تواند یک هجمه عمده و مهم به حساب بیاید و باید از این ظرفیت استفاده کنیم. استفاده از این ظرفیت بدون تردید می‌تواند برای اسرائیل نگرانی‌هایی ایجاد کند که باید بخشی از این هجمه‌های بر روی پیمان‌های جدید میان اعراب و اسرائیل متمرکز شود. این پیمان‌ها همین حالا در حال علنی شدن هستند اما در گذشته پنهان بوده است. نکته اینجاست که علنی شدن رابطه تل‌آویو با اعراب از سوی اسرائیل به تصویر کشیده شد نه از سوی کشورهای عربی یا اسلامی. به همین دلیل معتقدم که رژیم صهیونیستی با قصد و نیتِ خاص دست به افشای این روابط زده است و از این طریق به دنبال آن است تا بتواند سناریوهای خود را اجرایی کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از سناریوهایی که توسط اسرائیل در حال رقم خوردن است و به دنبال علنی کردن آن هستند، الحاق کرانه  باختری رود اردن به اراضی اشغالی است. طی هفته‌های گذشته بارها  و بارها مقامات و نهادهای بین‌المللی اعلام کرده‌اند که اگر رژیم صهیونیستی این منطقه را به سرزمین‌های اشغالی الحاق کند، بدون تردید واکنش‌های تندی به آن نشان داده خواهد شد. یکی از این  واکنش‌ها شروع نزاع و درگیری نظامی میان گروه‌های مقاومت فلسطینی و اسرائیل خواهد بود؛ به گونه‌ای که بسیاری از این گروه‌ها به این مساله واکنش نشان داده‌اند و از سوی دیگر کشورهایی مانند اردن و مصر هم در این مورد نگران هستند. در این راستا محمود عباس (رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین) در این‌باره هشدار داده که اگر الحاق کرانه باختری صورت بگیرد، این تشکیلات و دولت فلسطین توافق خود با اسرائیل و آمریکا را لغو می‌کند که به نظرم این اظهارات صرفاً جنبه تبلیغی دارد. بارها شاهد بودیم که او، بلوف‌های سیاسی زیادی را مطرح کرده است و در پشت پرده با اسرائیل همکاری می‌کند. به همین جهت بعید می‌دانم که محمود عباس این تهدیدش را علنی کند؛ چراکه او در کرانه باختری ساکن است و اگر دست از پا خطا کند، سرنوشتش همانند یاسر عرفات و دیگران رقم خواهد خرود اما سایر جناح‌های مقاومت اقدام به پاسخگویی خواهند کرد.

بنیامین نتانیاهو روز قدس فلسطین اسرائیل بیت‌المقدس کرانه باختری رود اردن معامله قرن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر