کد خبر: 891384 A

معارض سعودی در گفت‌وگو با ایلنا:

معارض سعودی تاکید کرد که تا پایان سال ۲۰۲۰ شاهد تغییر و تحولات بسیاری برای عربستان خواهیم بود و چه بسا این سال، آغازی برای پایان رژیم سعودی باشد که همه ارکان حکومت خود را به دست خویش تخریب کرده است.

«علی هاشم» فعال سیاسی و معارض سعودی مقیم بیروت درباره تحولات عربستان در سالی که گذشت و چشم‌انداز این کشور در سال آینده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: رژیم سعودی سال ۲۰۱۹ را با حمله وحشیانه‌ای آغاز کرد. این رژیم هر سال را نیز با اقدام‌های غیرانسانی خود را با اعدام گسترده زندانیان عقیده (شیعه) از مناطق قطیف و احساء آغاز می‌کند و با موجی از بازداشت‌های جدید علیه بسیاری از فعالان، اندیشمندان، نویسندگان، روزنامه‌نگاران و حقوقدانان ادامه می‌دهد.

هاشم در ادامه گفت: اما رویداد جدیدی در نیمه سال ۲۰۱۹ رخ داد که چهره کریه و خیانتکار رژیم سعودی را بیش از پیش نمایان کرد. آل سعود بسیاری از فلسطینی‌های حاضر در عربستان را که برخی نویسنده، فعال یا از رهبران گروه‌های مقاومت فلسطین در غزه بودند با هدف تضعیف این گروه‌ها در برابر دشمن صهیونیست بازداشت کرد.

این معارض سعودی تاکید کرد: اقتصاد عربستان در سال ۲۰۱۹ بدترین تجربه خود را از زمان تاسیس رژیم آل سعود پشت سر گذاشت تا جایی که تاثیر آن بر یکایک شهروندان سعودی آشکار شد. همه پروژه‌ها و مشاغل عظیم و شش میلیون شغلی که رژیم سعودی از پیش اعلام کرده بود، همه صرف سرابی بیش نبود و وجود خارجی نداشت و ما فقط خبر آن را در تبلیغات سعودی می‌بینیم که دروغ و تحریکات فرقه‌ای و نژاد پرستی پیشه شبانه‌روز آن است.

وی در ادامه گفت: هیچ یک از وعده‌های «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی به مردم عربستان و ادعای وی مبنی بر اینکه هیچ شهروند سعودی در سال ۲۰۲۰ مستاجر نخواهد بود و همه صاحب خانه می‌شوند، عملی نشد و همچنان بسیاری از مردم در ماشین‌های خود یا در خیابان می‌خوابند و از مردم برای تامین مسکنی برای خود، تقاضای کمک می‌کنند.

هاشم در ادامه افزود: بن سلمان وعده داده بود که در سال ۲۰۲۰ هیچ شهروند سعودی بیکار نخواهد بود و دولت سعودی نیز از ایجاد شش میلیون فرصت شغلی خبر داده بود اما این وعده نیز شعاری تو خالی بود و تحقق نیافت، زیرا نرخ بیکاری در عربستان به ۴۷ درصد افزایش یافت این در حالی است که این نرخ در سال ۲۰۱۸ میلادی،  ۳۶ درصد بود.

وی تاکید کرد که این موارد نمونه‌های اندکی از وعده‌های پوچ و دستاوردهای توهمی آل سعود در سال گذشته بوده است.

این معارض سعودی گفت: جنگ یمن همچنان اقتصاد عربستان را ویران کرده و جان سربازان این کشور را می‌گیرد و رژیم سعودی را در بدترین جداول بشریت در برابر جهانیان قرار می‌دهد، چرا که ملتی را محاصره و تحریم کرده و آنها را از غذا و دارو و همه نیازهای ضروری زندگی محروم می‌کند، کودکان و زنان و غیر نظامیان در یمن را به قتل می‌رساند و از گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق حمایت می‌کند و با نیروهای اشغالگر آمریکایی در این دو کشور همدست بوده و خواهان ابقای آنها در اراضی اشغالی سوریه و عراق است و در مقابل اشغالگری این نیروها در سرزمین‌های عربی به آنها پول پرداخت می‌کند.

وی تاکید کرد که عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ نفرت همه اعراب از تمام ادیان و مذاهب و از همه ملیت‌های عرب را برای خود خرید و محصولی غیر از نفرت ملت سعودی و بی‌اعتمادی آن پس از سه سال دروغگویی و دادن وعده‌های پوچ برای بهبود وضعیت معیشتی شهروندان سعودی درو نکرد.

هاشم در پایان گفت: در سال ۲۰۲۰ احتمالا شاهد تغییر و تحولات بسیاری برای عربستان خواهیم بود و چه بسا این سال، آغازی برای پایان رژیم سعودی باشد که همه ارکان حکومت خود را به دست خویش تخریب کرده است. می‌توانیم در این سال شاهد شکل‌گیری انقلاب مردم علیه آل سعود باشیم.

اقتصاد عربستان سعودی حکومت بن سلمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر