کد خبر: 890295 A

نگاهی به تحولات عراق در سالی که گذشت؛

سخنگوی وزارت خارجه عراق تأکید کرد که این کشور حملات اخیر آمریکا به پایگاه‌­های عراق و ترور فرماندهان مقاومت را محکوم و مراتب اعتراض خود را به روش‌­های مختلف ابلاغ کرده است.

«احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت خارجه عراق در بازنمایی تصویر این کشور در سالی که گذشت، در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا گفت: در مورد اعتراض­‌های اخیر  در یک سال گذشته در عراق و آینده این اعتراض‌­ها باید گفت که برخی از استان­‌های عراق شاهد تظاهرات اعتراض‌آمیز بود که دولت عراق آن را همراه با خواسته‌­های به حق می­‌دانست. در همین راستا سه بسته اصلاحاتی را برای پاسخ به خواسته‌­های معترضان ارائه کرد.

الصحاف گفت: دلایل این اعتراض‌­ها به خواسته‌­های مردمی و خواسته‌­های اصلاح‌طلبانه باز می‌­گردد که غالبا این خواسته­‌ها قانونی بوده و دولت و پارلمان نیز برای پاسخ به آنها اقدام کرد.  

وی تأکید کرد که این تظاهرات یک جنبش مردمی بود که از دموکراسی حمایت و آن را تقویت کرد و آن را در مسیر تکاملی قرار داد. تظاهرات مذکور همچنین بازتاب مثبتی برای آزادی شهروندان و تحقق رفاه و شکوفائی کشور داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه عراق در ارتباط با اخبار موجود در رسانه‌­ها مبنی بر درگیری برخی گروه‌­های عراقی با نیروهای آمریکایی در اعتراض به اشغالگری آنها گفت: هیچ درگیری روی نداده است اما درخواست برای اخراج نیروهای آمریکایی در قالب یک قانون تصویب شده در پارلمان نمود یافت و دولت عراق اقدامات عملی را در راستای خروج این نیروها از کشور آغاز کرد.

وی در ادامه افزود: در همین راستا «محمد علی الحکیم» وزیر امور خارجه تماس­‌های متقابلی بسیاری را با وزرای خارجه کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی داشته است و موضع عراق را بر اساس قانون پارلمان درباره اخراج نیروهای خارجی از کشور تبیین کرد.

الصحاف همچنین گفت: درباره اقدام آمریکا به ترور فرماندهان مقاومت شهید «قاسم سلیمانی»، فرمانده سپاه قدس و شهید «ابومهدی المهندس» و همراهانشان و  نقض حاکمیت عراق و نیز حملات اخیر به نیروهای عراقی و غیر نظامیان گفت: وزارت خارجه در پی این تحولات میدانی و امنیتی سلسله اقداماتی را اتخاذ کرده است از جمله:

نخست: در تاریخ یکم ماه جاری میلادی از طریق نمایندگی عراق در نیویورک، دو نامه هم سو حاوی شکایت عراق از عملیات بمباران آمریکا و ترور فرماندهان عراقی و فرماندهان دوست در این کشور و محکومیت این عملیات ارسال کرد و در این دو نامه از شورای امنیت و دبیر کل سارمان ملل خواست که مسئولیت خود را در قبال این اقدام آمریکا متحمل شده و این عملیات نظامی را که نقض حاکمیت عراق به شمار می‌­رود و امنیت کشور و شهروندان آن را در معرض خطر قرار داده است، محکوم کند.

دوم: وزارت خارجه عراق در همین تاریخ «متیو تولر» سفیر آمریکا را احضار و مراتب اعتراض و محکومیت خود را در ارتباط با عملیات بمباران پایگاه­‌های حشد الشعبی و ترور فرماندهان بلندپایه نظامی عراق و میهمانان آنها را ابلاغ کرد. این اقدام آمریکا بی‌شک، نقض مبانی و قوانین بین‌الملل در زمینه روابط بین کشورها و بر خلاف شروط مربوط به حضور نیروهای بین‌المللی در عراق است.

سوم: تمامی سفارتخانه­‌ها و نمایندگی­‌های دائم و کنسولگری­‌های عراق دفتر یادبودی را به منظور تسلیت شهادت فرماندهان مقاومت باز کردند.

چهارم: نمایندگی دائم جمهوری عراق در سازمان ملل موضع این کشور در قبال اقدام آمریکا در نقض حاکمیت عراق از طریق عملیات بمباران و ترور فرماندهان نظامی را برای کشورهای عضو شورای امنیت توضیح داد.

سخنگوی وزارت خارجه عراق در ادامه گفت‌و‌گو در پاسخ به پرسشی درباره مکانیزم خروج نیروهای آمریکایی از عراق گفت: خروج این نیروها ساز و کارهای مختلفی دارد و طرف نظامی مسئول اول این اقدام است اما روند خروج نیروها و جایگزینی نیروهای عراقی  انتظار می­‌رود که بر اساس زمان‌بندی­هایی باشد که همزمان، نیروهای عراق پایگاه‌­های محل حضور نیروهای آمریکایی و ماموریت‌­های امنیتی آنها را تحویل می­‌گیرند تا خلأ موجود پر شود.

الصحاف درباره آینده عراق در سایه بحران ناشی از شیوع کرونا گفت: دولت فعلی در اتخاذ اقدام‌ها برای مبارزه با این ویروس بسیار جدی است و کمیته تخصصی در این راستا تشکیل شده و جلسات به صورت مستمر در این کمیته برای اتخاذ مجموعه تصمیماتی در زمینه پیشگیری و درمان بیماری کرونا برقرار است.

وی تاکید کرد که عراق مانند دیگر کشورهای جهان سلسله اقدام‌هایی از جمله بستن مرزها با برخی کشورها و منع آمد و شد را به منظور پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا اتخاذ کرده است. 

عراق سردار سلیمانی نیروهای آمریکایی احمد الصحاف تظاهرات عراق عراق در سالی که گذشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر