کد خبر: 889903 A

نماینده پارلمان سوریه در گفت‌وگو با ایلنا:

نماینده پارلمان سوریه تأکید کرد که آنچه که در سال گذشته بر این کشور گذشت، به نفع دولت بوده است و زندگی در سویه به‌رغم شرایط سخت و وجود جنگ تحمیلی و محاصره ظالمانه اقتصادی از سوی کشور شرور آمریکا روال طبیعی خود را دارد.

«علی سطوف»، نماینده پارلمان سوریه درباره تحولات سال اخیر این کشور در ابعاد مختلف نظامی، اقتصادی، سیاسی و خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: آنچه که در سال گذشته بر سوریه گذشت، به نفع دولت این کشور بوده است. در سطح نظامی، ارتش عربی سوریه و قدرت‌های متحد آن توانستند مساحت‌های گسترده‌ای را از سیطره گروه‌های تروریستی و حامیان آنها آزاد کنند. مناطق شمالی «حماه» و حومه جنوبی ادلب و غرب حلب آزاد شدند. همچنین راه حلب- دمشق، فرودگاه بین‌المللی حلب آزاد شد و عملیات همچنان برای آزادسازی راه حلب- لاذقیه ادامه دارد.

سطوف ادامه داد: همچنین نیروهای ارتش به مناطق جزیره سوریه و تا مرزهای ترکیه رسیدند و به تبع، بیش از ۹۰ درصد مساحت جمهوری سوریه را آزاد کرده و تحت کنترل دولت درآوردند. ارتش سوریه همچنان به عملیات نظامی برای آزادسازی آخرین وجب از خاک کشور و رهایی ان از سیطره تروریست‌ها و حامیان آنها ادامه می‌دهد. 

نماینده پارلمان سوریه گفت: از سوی دیگر، بسیاری از زیرساخت‌ها به ویژه نیروگاه‌های برق، کارخانه‌ها و طرح‌های آب آشامیدنی مورد بازسازی قرار گرفت که این موضوع در عملیات تولیدی کارخانه‌ها و تاسیسات در سوریه بازتاب یافته است و به تبع، دولت موفق شد تعداد فراوانی از کالاهای وارداتی را کاهش داده و با تولیدات ملی جایگزین کند. 

وی افزود: دولت سوریه در سایه شرایط سخت توانست حقوق کارگران دولت را افزایش دهد و همچنین کالاهای اساسی مردم را با بهای یارانه‌ای از طریق توزیع کارت‌های الکترونیک خانوادگی تامین کند. زندگی در سویه به‌رغم شرایط سخت و وجود جنگ تحمیلی و محاصره ظالمانه اقتصادی از سوی کشور شرور آمریکا روال طبیعی خود را دارد.

سطوف درباره اوضاع سیاسی داخلی در سوریه گفت که ما بر اساس احکام قانون اساسی حرکت می‌کنیم و همه اختیارات قانونی بر اساس موعد مقرر آنها در جریان است و این امر بیانگر آن است که سوریه کشوری قانونمدار است. 

نماینده پارلمان سوریه درباره کمیته قانون اساسی نیز گفت که این کمیته دو جلسه در ژنو داشته اما طرف مقابل که نماینده کشورهای توطئه‌گر به ویژه ترکیه هستند، فعالیت کمیته مذکور را مختل کردند. 

وی تأکید کرد که سوریه در اتخاذ راهکارهای سیاسی بسیار جدی است اما آن را در تعامل با شهروندان واقعی و ملی‌گرای سوریه می‌داند نه مزدوران ترکیه و سعودی. ترکیه مکلف به رهبری طرح آمریکایی- صهیونیستی برای تخریب منطقه و تجزیه و تقسیم آن است و این موضوع در حمایت مستقیم آنکارا از تروریست‌ها در نبرد اخیر در ادلب کاملا آشکار بود و گواه این ادعا تعداد فراوان کشته‌های ارتش ترکیه است که در کنار تروریست‌ها علیه ارتش سوریه و متحدانش می‌جنگیدند. 

وی تأکید کرد که آمریکا ارباب ترکیه است و ترک‌ها طرح آمریکا در منطقه را پیاده می‌کنند. افزون بر این آنها به دنبال احیای هیمنه امپراطوری عثمانی در منطقه هستند. اما دیدیم که آمریکا از ترک‌ها در نبرد اخیر ادلب با وجود در خواست آنها حمایت نکرد. این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که آمریکا دوست ترکیه نیست. دوستان روس از سوریه در مبارزه با تروریسم حمایت کردند به این دلیل که روس‌ها معتقد هستند جنگ علیه تروریسم وظیفه همگانی است زیرا این تروریسم تهدیدی برای همه به شمار می‌رود. 

سطوف درباره حضور نیروهای آمریکایی در سوریه گفت که این نیروها دو هدف را دنبال می‌کنند: هدف نخست، افزایش مدت زمان جنگ در سوریه و ادامه بی‌ثباتی در منطقه است تا ترک‌ها را به جنگ با کردها مشغول کند که به این ترتیب، ترکیه بیش از این به آغوش روس‌ها پناه نبرد. هدف دوم: آمریکا به دنبال آن است تا سوریه را از دستیابی به  ثروت‌های نفتی که به بازسازی این کشور کمک می‌کند، محروم کند. بنابراین نیروهای آمریکا را می‌توان با انجام عملیات مقاومت از سوریه اخراج کرد. ما مطمئن هستیم که کشته شدن سه سرباز آمریکایی آنها را وادار به عقب‌نشینی و خروج از کشور خواهد کرد.  

نماینده پارلمان سوریه در ادامه افزود: روابط خارجی سوریه رو به بهبود است و بسیاری از کشورهای اروپایی به احیای روابط با سوریه تمایل دارند اما این تمایل را به دلیل فشارهای آمریکا علنی نمی‌کنند. اروپائی‌ها خواهان روابط امنیتی هستند اما سوریه به دنبال روابط طبیعی است و پس از تحقق چنین روابطی است که می‌توان به نوعی همکاری و تعامل دو جانبه و مشترک المنافع دست یافت. 

سطوف درباره اتحادیه عرب نیز گفت: برخی کشورهای عربی خواستار بازگشت سوریه به اتحادیه عرب هستند اما عربستان سعودی و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس از ترس آمریکا جرأت اتخاذ چنین اقدامی را ندارند. سوریه برای بازگشت به اتحادیه عرب شروطی دارد.

وی تأکید کرد: آینده سوریه بسیار بهتر خواهد بود و خون شهدا به هدر نخواهد رفت، سوریه بر دشمنانش پیروز خواهد شد و به تبع ویرانه‌های بر جای مانده از جنگ بازسازی شده و ثروت‌های خود را باز خواهد یافت. 

سطوف در پایان گفت: سوریه به جایگاه حقیقی و همیشگی خود به عنوان قدرت تعیین کننده در منطقه بازخواهد گشت و هرگز اجازه نخواهد داد هیچ نوع طرح آمریکایی- صهیونیستی در کشور اجرائی شود که این مهم به فضل اراده ملت و ارتش و رهبری سوریه و نیز برادران ایرانی و دوستان روس و همه آزادگان جهان محقق خواهد شد. پس از آن ما همه برای نبردی بزرگ‌تر آماده می‌شویم، نبرد برای آزادی فلسطین و همه سرزمین‌های اشغالی و رهایی از شر غده سرطانی منطقه، رژیم صهیونیستی.

 

 

 

 

سوریه سطوف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر